View Single Post
  #466  
Vechi 29.09.2016, 13:31:27
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

@CristianR, se vede ca vorbesti cu sufletul, chiar daca la randul tau nu esti scutit de incercari, asa cum este fiecare dintre noi, din cand in cand. Nu esti singurul care incerci sa aplici in viata invataturile sfintilor parinti. Si cu cat incerci, parca ocaziile de a despica firul in patruzeci si patru, se iveste din ce in ce mai des, nu pentru a lamuri celuilalt, profunzimea intelesurilor, sau principiile de baza dintre cauza si efect, ci pentru a ti le intari tie, iarasi si iarasi, pana cand Dumnezeu va inceta sa-ti mai trimita astfel de incercari...
Nu suntem sfinti. Dar Dumnezeu vede ca ne straduim sa iubim neconditionat si sa nu mai tulburam pe cel de langa noi, cu atitudinea noastra de obicei transanta si autoritara, cu orgoliul nostru de a-toate-stiutori, cu reprosurile noastre nefiresti de banale, ca si cum noua insine nimeni n-ar avea ce ne reprosa... Incepem incet-incet sa ne cunoastem pe sine, si astfel pe celalalt, dandu-i si lui circumstante, si realizand incontestabil ca in sfarsit am facut un pas mic spre iubirea de aproape. Iar gestul acesta NU ramane in gol, decat poate la inceput cand suntem supusi mai multor astfel de probe... Gestul acesta se intoarce mult imbogatit si menit sa zadarniceasca orice umbra de mandrie, fiindca intelegem ca nu e deloc meritul nostru, ci mila lui Dumnezeu...
Viata ne da si cozonac, si linte... Uneori pe amandoua in acelasi timp... Semn ca Dumnezeu ne cerceteaza. Cat timp suntem constienti de "nuielusa" Lui, bataia NU este bataie, ci doar "un avertisment". Pe cat mi-a stat in putere, am cautat sa inteleg din prima, avertismentele primite, dupa ce imi ingaduia sa calc stramb prin proprie vointa: noaptea am facut adulter, iar dimineata la intoarcere, am avut accident exact in fata casei, fara a avea vreo vina desi in suflet Dumnezeu stia bine cat ma simteam de vinovat. Masina din spate era ciudat de sifonata, in timp ce a mea parea intacta (intrase sub carlig cu toata viteza, exact pe mijloc). Am lucrat dumineca, si am inlemnit cand o grinda de cateva sute de kilograme a cazut de la 3-4 m, pe langa capul meu atingandu-mi cozorocul de la sapca... Am nedreptatit un om, si am pierdut pentru o vreme cinstea fara sa fiu vinovat, desi eu ma stiam totusi vinovat de ceva pentru care Dumnezeu imi dadea sa platesc in felul Lui. Pentru ca nu se-ntampla, cand se-ntampla, ci se-ntampla cand nu se-ntampla! Omul se-asteapta sa fie prins la furat, iar daca nu-l prinde, crede c-a scapat. Intr-o zi va trebui sa plateasca aparent pentru hotia altuia, si o sa strige ca i se face o mare nedreptate, dar Dumnezeu stie pentru ce le da! Nimeni nu scapa, dintre cei... "cercetati". Sa ne bucuram atunci cand ne simtim... luati in seama, si sa nu ne razvratim cum ca NU E DREPT! Parintele Papacioc spunea ca iubirea este de opt ori mai mare decat dreptatea. Iar in casnicie mai ales, e nevoie de iubire mai mult decat de dreptatea unuia sau a altuia dintre soti.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote