View Single Post
  #203  
Vechi 27.10.2016, 18:25:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Arată-mi te rog, ce dogmă am încălcat.
Dar la câtă Teologie ai și ai citit și trăiești, din atâtea cărți citite, știi cu siguranță că sunt unicat, așa-i?

La noi? Arată-mi dogma. În capul tău eretic, da, Duhul Sfânt e incapabil și neputincios să intre în animale și obiecte. Tot aceași erezie susții, încontinuu, a romano-catolicilor, a harului și energiilor create. Vai de sminteala care o aduci, vai !

La noi? La tine. Da, e fericit și e și eretic. De aceea nu e Sfânt, ci foar fericit, că e eretic.

Da, da, Aline, tot așa s-o ții pe forum. Ești de mare folos în felul ăsta, tuturora.

Bre, doar ateii fara minte pun problema la modul "Dumnezeu poate sa faca o piatra care sa nu o ridice?".

Si tu la fel, vadind ca esti chinuit de dracii arhiconi.

Nu e vorba ca nu poate, e vorba ca nu se cade si nu e ca in capul tau un duh pardalnic ca cel viclean care sa "posede" animale, ce sa mai zic ca nici cel viclean nu "intra in obiecte". De ce? Ca fizic, spiritual e imposibil ca o fiinta sa "posede" un obiect.

Da' poate ne zici tu ce face un obiect posedat, se tavaleste, urla, se arunca in foc?

Si chinuit si prostit tare, pana la a pierde uzul ratiunii, daca tu crezi ca "fericit" si "eretic" pot sta impreuna, iar "fericit ca e eretic" e chiar bataie de joc pe fatza la adresa intelepciunii Parintilor Bisericii, deasuprea carora in mintea ta inselata te pui.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.10.2016 at 18:31:18.
Reply With Quote