View Single Post
  #271  
Vechi 29.10.2016, 10:08:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Să spună la unii că sunt păcălici, la alții că au probleme și sunt patologici, la alții că sunt naivi și influnețabili? Și multe alte jigniri în alte părți, fără să fie banat?
Cum se cade? Să ducă o cruciadă de 10 ani și 19.000 de posturi, majoritatea cu 5 cuvinte și zeflemitoare, cu pretenția că a spus tot ce trebuia, plin de înțelepciune, plin de rozolvări și luminare?
E preot? E duhovnic? Nu-i.
E un mucos care cu greu reușește să-și ascundă neputințele, în loc să dorească să fie ajutat, la duhovnicul lui spre exemplu, să-i spună duhovnicului că stă de 10 ani pe forum și scrie arogant și ponegrește în sus și în jos, pe care-apucă, cu pronosticuri, prezumții și diagnosticuri incalificabile.
În niciun caz nu e cumsecade...
Doamne iartă-mă...
Vai dom'le esti frustrat ca nu ti s-a pus covorul rosu cand ai venit aici cu pretentii de student/absolvent la teologie, cu viziuni originale, induhovnicit de la 7 ani prin vederea "luminii necreate" si un talent oratoricesc la care toti ar trebui sa plece capul?

Sari la gatul altora ca n-au voie sa iti spuna sa mergi la plimbare/tratament cand postezi tampenii evidente, dupa care Biserica e plina de
prosti - ca l-a Fericit pe August si tu esti singurul destept dupa care trebuia sa fie numit de fapt Eretic?
Ca n-a decretat sus si tare pe placul tau ca Duhul Sfant intra in magari si prosoape (penibil, jenant, blasfemiator chiar) si n-a talmacit Sf. Scriptura asa destept ca tine incat sa reiasca ca Sf. Ap. Pavel avea "haine preotesti" si "carti de slujbe" si taia crestin cu fierastraul inainte sa se pocaiasca?

Ca ce autoritate au criticii tai ...dar tu ce autoritate ai?

Eu invoc autoritatea bunului simt evident pentru toata lumea mai putin pentru tine.
Tu - ai doar pretentia ca ai terminat teologia si ai citit carti (nu doar tu stii sa citesti, oricum) - ambele nu le poti proba si chiar daca le-ai proba, poti cel mult sa dovedesti ca ai trecut prin teologie (si carti) ca gasca prin apa.


Incearca si tu sa exeresezi logica bunului simt: daca Biserica a zis ca cineva este duhovniceste mult peste medie, nu incearca tu sa-l cobori dedesupt.
Daca este scris ceva in teologia Bisericii (si ai pretentia ca ai citit multa), este in regula, dar nu incerca sa derivezi tu "adevaruri de credinta" din ceea ce este scris si sa le atribui autorilor initiali - este narav sectar
si din pacate nu esti singurul ortodox pe aici cu apucaturi de genul asta, care vrea sa demonstreze cat de "pur" si "radical" este el in platforma lui ideologica, trimitand gratuit pe altii la Iad.

Si eu si numai eu sunt cauza pentru care ai fost si esti in continuare luat peste picior si trimis la tratament, te pomenesti?

O boala mentala nu e rusine, ca doar nu e boala venerica, am inteles ca ai avut o viata grea si asta e o scuza pentru multe, dar faptul ca fugi de vindecare cu orgolii si minciuni deja este vina ta, sigur e oarecum cumpulsiv - simti nevoia sa compensezi pentru complexele care ti-au fost induse, dar pentru Dumnezeu, incearca sa te opresti si sa incepi sa exersezi sinceritatea fata de tine, sa vezi unde esti de fapt si sa incerci sa intelegi cum ai ajuns aici.

Accesele de tip "sunt o bsesica de puroi" nu e smerenie, nici nu te ajuta ba cam dimpotriva, nu sunt smerenie ci cel mult, ipocrizie daca nu paguboase de-a dreptul pentru ca ajungi sa "compensezi" din plin pe urma cu postari pline de fudulie in care te crezi cel mai destept si mai compasional individ.

80% din lucrurile care te-ar ajuta le ai deja, credinta, ceva cunoastere, ideea de sistem moral, dar ele sunt toate puse alandala si in loc sa te foloseasca, parca mai mult te pagubesc.

Oricum, sa stii ca iti apreciez mult postarile tale de genul asta, decat ipocriziile mieroase si falsele smerenii - arata cum esti cu adevarat si dupa cum stim, adevarul - oricat de crud, e mai bun decat decat fariseismul.

Apreciez postarea in care spuneai ca regereti ceea ce ai scris la adresa mea dar pe de alta parte sunt sigur ca nu ca vei renunta nici la pozitia initiala nici la ideile care au dus la disputele astea.

Si nu lua postarea asta drept o suparare, pentru ca n-am de ce sa ma supar pe un necunoscut n schimb compasiunea pentru tine, este reala.

Ia-o inca o data, ca pe un indemn, sa cauti vindecare inainte ca problemele astea sa te afunde si mai nefericit, intr-un loc de unde sa nu mai ai scapare.
Nici acum sanasele de a intelege macar, cat de grava e situatia sunt destul de mici, dar poate poate..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 29.10.2016 at 12:22:29.
Reply With Quote