View Single Post
  #1526  
Vechi 26.11.2016, 13:34:04
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit Răsplătirea răului cu binele

Într-o celulă de închisoare a fost împins într-o zi un nou deținut. Era tuns zero, murdar și slab. La început nu l-a recunoscut nimeni, dar după câteva clipe cineva a exclamat: “Acesta este căpitanul Traian”. El fusese unul din cei mai cruzi călăi. Arestase, bătuse și torturase pe mulți dintre cei cu care acum împărțea celula închisorii. Toți s-au adunat în jurul său și l-au întrebat cum de a ajuns să fie închis.

Cu lacrimi pe obraji, el le povesti: “Cu câteva luni în urmă, în timp ce ședeam în birou, un băiat de 12-13 ani a intrat ținând în mână un buchet de flori, pe care mi l-a întins, spunând: „Domnule căpitan, dumneavoastră i-ați închis pe părinții mei. Astăzi este aniversarea zilei de naștere a mămicii. În fiecare an, în această zi îi aduceam flori. Din cauza dumneavoastră nu o mai am azi pe mămica lângă mine, ca să-i fac această bucurie, dar ea m-a învățat să răsplătesc răul cu bine. De aceea m-am gândit să ofer acest buchet soției dumneavoastră, adică mamei copiilor dumneavoastră, pentru că și dânsa, fiind mamă, se va bucura la fel cum s-ar fi bucurat mămica mea”.

A fost prea mult pentru mine – zise căpitanul. M-a mișcat până la lacrimi gestul copilului. Sunt și eu un om. L-am îmbrățișat pe copil, iar de atunci nu am mai putut tortura pe nimeni și astfel mi-am pierdut serviciul și poziția. Recunosc și-mi pare rău pentru cruzimea mea și mă bucur că sunt aici, ca să pot repara astfel puțin din răul săvârșit”.
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote