View Single Post
  #34  
Vechi 03.12.2016, 17:57:22
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Orice viciu cred că seamănă cu o broască râioasă care s-a cocoțat insidios pe creștetul nostru, după ce în prealabil doar a intrat politicos în vorbă cu noi și s-a oferit să ne țină companie la drum o vreme (Era o poveste de genul ăsta, care probabil îmi mai locuiește parțial mintea). Apoi ne-a rugat s-o ducem o bucată de drum în spate, iar după ce s-a văzut pe creștet, a început, pe nesimțite, să ne strecoare în creier mii de tentacule fine, controlându-ne gândirea în așa fel încât să-i fim favorabili.

Așa încât, atunci când un gând ne spune că ar fi bine să ne despărțim de această broască (pe care nu o văd decât ceilalți, care sunt liberi de ea), o sumedenie de alte gânduri să-l contracareze, fie argumentându-i utilitatea (''un grup de cercetători a stabilit beneficiile cafelei...''), fie insinuând frica de moarte în cazul în care am omorî broasca, fie multe alte teorii, cu atât mai elaborate cu cât mintea parazitată este mai bogată și mai inteligentă.
Mai mult decât atât, cu timpul ne-am atașat chiar de ea, compania ei ne face plăcere.

Părerea mea e că tentaculele trebuie tăiate dintr-o dată, fără ezitare, așa cum a zdrobit Hristos capul șarpelui (în filmul Patimile lui Hristos). Nu spun că trebuie să ne lipsim de orice precauție sau de ajutorul doctorilor, atunci când este cazul, dar gândul renunțării la viciu trebuie să fie nemilos. Doar în felul ăsta putem redeveni liberi și să ne încredințăm din nou lui Dumnezeu. Cu cât amânăm, cu atât ''broasca'' va pătrunde și mai adânc în mintea noastră, până la identificare.
1. Este cu totul adevărat că "un grup de cercetători a stabilit beneficiile cafelei". Adevărat e și că s-a petrecut asta (grupul de cercetători chiar a existat și chiar au stabilit niște beneficii), precum tot adevărat e că substanțele și ritualul cafelei au unele beneficii incontestabile. Mai mult, chiar, dacă recitești cartea "Starețul meu, Gheron Iosif Isihastul", vei găsi acolo niște adevărați împătimiți ai cafelei. Pe lângă ei, tu ești mic copil, frate...:) Deci relaxează-te și nu te mai culpabiliza în detrimentul altor aspecte mai importante ale pocăinței, eventual consultă-ți medicul și duhovnicul pe chestiunea asta..:)

2. Broasca de care vorbești este dorită de cel împătimit. Ea nu cobora pe creștetul omului dacă omul nu avea nevoie de ea, în rătăcirea lui dureroasă. Înainte de a coborî broasca și de a introduce ace în creier, omul căuta un mijloc de a se lăsa pe mâna vreunui păienjen. Dar în lipsa acestuia, deh, mere și-o broască.... (Apropos, broasca râioasă e dotată cu "mii de tentacule fine"? Măi, tu o confunzi cu microprocesoru de la laptopu ăla al tău!!!...:)))

3. În terapia adictului (ți-o spune un adict și un terapeut) este de folos uneori să oferi, cum bine ai făcut, o metaforă deschizătoare a unor noi înțelesuri, o metaforă cu rol de pildă. Există dealtfel, în istoria psihoterapiei, mii și mii de metafore cu rol sanogen. Însă ele nu funcționează decât în anumite condiții (în primul rând în contextul relației terapeutice!!) și, din păcate, produc în cel vizat reacții adverse. Așa încât nu de puține ori ne trezim că, voind să ajutăm pe cel căzut între spini, nu facem decât să îi sporim rănile... Prilej de amărăciune și pentru noi (că doar aveam toată buna intenție, nu?) și pentru cel rănit, care se mai încarcă, iată, cu încă o amărăciune. Măcar că își dă seama, încă odată, de adevărul metaforei dar se vede silit să își continue calvarul. Intervine, aici, problema puterii. Împătimitul, oricât de bine își conștientizează patima, este lipsit de puterea de a o elimina.
Ce fac terapeuții în acest caz?
Dacă sunt rigizi și însetați de putere (fără măcar s-o bănuiască, în lipsa unei scrutări de sine eficiente și eliberatoare), dau mai departe cu metaforele, până când pierd clientul într-un fel sau altul.
Dacă sunt flexibili și inspirați, găsesc alte moduri de a se raporta la client. Aceste "alte moduri" țin de tainele meseriei și ale personalității terapeutului și nu pot fi dezbătute aici. S-au scris mii de cărți pe tema asta și nu au loc aici și nici nu ajută.
Un lucru e cert: suferința e o taină, adicția la fel, iar cel chemat să intre într-o relație cu împătimitul trebuie să fie sigur că orice mișcare a lui e folositoare pentru client. Nu ne permitem să facem experiențe pe cel bolnav, noi ăștia, care ne voim folositori.
Sau, poate, ne permitem?...

Last edited by ioan67; 03.12.2016 at 18:02:08.
Reply With Quote