View Single Post
  #8  
Vechi 06.12.2016, 09:48:07
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.069
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Închiderea, încuierea sunt defense/apărări/retrageri cu scop de protecție. Pentru a câștiga timp, pentru a lăsa portița vreunei șanse, pentru a mai tămădui rănile.
Totuși, această "soluție" nu e bună pe termen lung, deși pe termen scurt e resimțită ca o necesitate salvatoare.
Dacă oamenii "obișnuiți" nu vă mai aduc alinare/satisfacție/mulțumire, atunci încercați cu un om mai "neobișnuit".
Astfel de lucruri, cum scrieți, să știți că sunt foarte frecvente la mulți oameni. Vreau să înțelegeți că sunt în jurul dvs. oameni la care, dacă apelați, vă pot ajuta să reînnodați firul ascuns, cândva. La Cluj aveți câțiva psihologi foarte buni. Folosiți-vă de ei! Sunt acolo tocmai ca să mergeți și să le spuneți ce aveți pe suflet. Veți putea dialoga în voie și veți simți că sunteți înțeles. Oamenii aceia chiar știu să vă ajute să simții asta și să descoperiți, în relația directă, reusurse și satisfacții noi. Eventual poate au dânșii un grup la care să vă alăturați, să vedeți cum pun problema și alți oameni care au probleme asemănătoare cu dvs. Vă puteți sprijini reciproc și veți trăi bucuria comuniunii și a rezolvării problemelor presante, sufocante.

În ce privește Biserica și Dumnezeu, sunt și eu de acord, dacă îngăduiți alăturarea: căutarea, întâlnirea și trăirea lui Dumnezeu sunt aventuri personale, resimțite de fiecare în felul lui.
Totuși, ritualurile fixate, ideologiile de care ziceați, obiectivarea și toate celelalte nu ar trebui să vă fie piedici, ci resurse. Luați ce vă e folositor din jur și mergeți mai departe!
Lăsați zgomotul celor care își închipuie că l-au confiscat pe Dumnezeu. E treaba lor ce cred, atât îi duce mintea și inima.
Dvs. mergeți în biserică, în comunitatea euharistică și faceți ce puteți face în linia tuturor trăitorilor care au format Tradiția. Aveți doar de câștigat! Sentimentul că ați făcut un lucru înțelept și frumos, mai întâi...:)
Sigur,probabil doar constientizand și acceptând că am o problema ,voi putea să și rezolv.Dar,bineînțeles,am discutat și cu psihologi,chiar si psihiatrii,însă de multe ori nu puteam să dau totul afară,să vars tot ce am pe suflet,asta s-a intamplat și cu preoți de multe ori.Probabil când găseam persoane competente nu eram eu destul de diferite deschis,probabil din neincredere sau frică,iar când aveam strafulgerari de explozie,rămâneam cu replici gen,du-te la duhovnicul tău,sau tăcerea profesională a psihologilor.Și sunt mulți oameni care caută ceva,sau se simt singuri,sau nu au liniște,dar nu ședințele de psihologie sau spovedaniile sunt solutia,acestea sunt doar un calmant de moment.Iar pe cei din familie sau prieteni ,iubite etc,normal ca,ne purtăm ipocrit cu ei,ii mintim,zambim fals etc.Toți ne prefacem,fiindca asta e problema,nu mulți au curajul sa recunoască mizeria in care traiesc,sau mai degraba nu mai reusesc sa vadă asta,le-au amorțit simțurile.Dar asta e,nu ne putem tot plange,si eu optez pentru alegeri alternative de refugiu.Doar așa când mai intru in contact cu persoane din sfera psiho-spirituală mai discut una alta,însă niciodată nu merită să te deschizi oricui,ci doar celui care simți ca poate să se conteze la sufletul.Eu aleg mai degrabă un parteneriat in care ambii sa aibe beneficii,fiindcă toti avem de oferit,nu doar de primit.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote