View Single Post
  #166  
Vechi 09.12.2016, 20:02:16
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Când și când, Karamazovii respiră ca oameni adevărați, întâlnindu-se. Aceasta se face însă doar când se înalță peste patimile care îi despart.
Departe, încă, de vreo întâlnire și de înălțare, deocamdată Dmitri Karamazov gonește în noapte cu troica... Zboară spre "regina sufletului" său, căreia voiește să-i aducă un ultim omagiu al "iubirii" în contul acelei unice ore de dragoste...
Psihopatologia își găsește în acest capitol ("Eu vin!") și în cel intitulat "Delirul" câteva pagini de referință. Sunt zugrăvite magistral exaltarea, gonflarea caricaturală a eu-lui, ieșirea din minți a celui îndrăgostit nebunește, precum și stările maniacale alimentate de dispoziția obsesivă.
Patima îl poartă pe Mitia în goana spre sinucidere și iad. Nu doar caii aleargă nebunește tăind întunericul nopții (splendidă metaforă a simțămintelor scăpate de sub control ale lui Mitia), ci și sufletul protagonistului care caută cu disperare încetarea chinului lăuntric. Neîmplinit în iubire, Dmitri se cufundă (teatral, totuși, revărsînd demonstrativ magnifice dovezi de mărinimie - mezeluri de tot soiul, stridii și melci, șampanie, vin, dans și coruri etc....) în moarte. Întunericul nopții învelește la sânul său un alt întuneric, cel am minții pe cale de destrămare deplină a îndrăgostitului....

Sentimentele intense și amestecate ale eroului scenelor de aici aduc, la un moment dat, în prim plan patologia maniacală și discordanța unui rugător alienat:
El se ruga cu detașare de sine și șoptea ca un apucat, doar pentru el:
- Doamne, primește-mă cu toate fărădelegile mele, dar nu mă judeca. Ferește-mă de judecata Ta...
Nu mă judeca, pentru că eu însumi mi-am dat sentința; nu mă judeca, pentru că eu Te iubesc, Doamne!
Sunt mârșav, dar Te iubesc!
Dacă mă vei trimite în iad, Te voi iubi și acolo, și de-acolo voi striga că Te iubesc în vecii vecilor... Însă lasă-mă și pe mine să iubesc până la capăt... aici, să iubesc chiar acum, când au mai rămas doar cinci ore...


Sărmanul crede că se jertfește pe altarul iubirii...
Adio și să uiți de jertfa mea, să nu-ți mai faci nicio grijă în legătură cu mine!" își încheie, apoteotic, rugăciunea.

O mică demonstrație în legătură cu înșelarea, nebunia, patima, iubirea narcisistă și solitară, în jocul atroce al alăturării patimilor oamenilor. Fiecare, înșurubat în patima lui, pare incapabil de a mai stabili vreo legătură cu altul, cu celălalt, cu zidirea și cu Ziditorul.
Cu sufletul său, mai întâi, care și-a retras luminile mereu mai departe, departe...
Să mai fie, oare, vreo scăpare pentru acest nebun? Inima lui inocentă este oare cu totul pătrunsă de întunericul patimii? Mintea lui e doar o jucărie care slujește definitiv morții?...
Dostoievski se îndură și ne spune, în roman mai departe, cum poate curge misterioasa poveste a omului și a iubirii.
Reply With Quote