Subiect: As dori un sfat
View Single Post
  #16  
Vechi 10.12.2016, 14:56:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Na, adineauri am citita, acum nu mai pot.

Pun manual:

"Dacă ziceți că nu vă place M. Vet., poate vă plac totuși iezii, căprițele, mânjii, iepurașii, porcușorii...
Încercați, vreau să zic, la o grădiniță! Eventual creșă. Orice post, pentru început, fie și îngrijitoare. Apoi fiți pe fază când se eliberează un post de educatoare! Știe directoarea...
Acolo e loc și de sport și de muzică și de arte plastice. Oho, cât cuprinde!...
E cerere mare de tinere afectuoase și harnice prin grădinițe. E foarte mult de lucru și sunt mulțime de avantaje. Nu e de la început un salariu uriaș, însă se poate câștiga binișor, cu un efort adecvat naturii feminine. Mai primiți și hrană, unele produse gen papetărie, mici comisioane etc. Se adună, pic cu pic, și astfel veți ieși din perioada de criză.

Puteți găsi un post de suplinitoare (dați o fugă la inspectorat dar mai bine mergeți întâi și întrebați la vreo grădiniță; nu uitați să lăsați un CV minimal) iar dacă vă place cu adevărat veți putea face studii ID, 2 sau 3 ani, pentru a deveni educatoare calificată.
Soția mea a debutat în breasla asta abia după 30 de ani, ca suplinitoare. Acum se simte foarte mulțumită pe plan profesional (deși ea terminase Psihologia cu rezultate mult peste medie și ar fi vrut să practice...).

Puteți încerca și asta,
Doamne ajută!"

Mai intai observ ca este o problema cu medicina veterinara in tara. Mai era o fata pe forum cu aceeasi pregatire si care nu reusea cu serviciul.
Ce se intampla? Nu mai sunt animale?
Cand stiu cate animale de companie sunt in orase, ma mir totusi.
Nu mai exista gradini zoologice?

Eu caut un loc unde se pot cumpara catei si nu gasesc. Nu mai exista o piata directa, iar anunturile nu-mi prezinta incredere.

Tie iti plac totusi animalele? Ma gandesc, dar nu stiu cum fac cei care au asociatii din astea si adaposturi pentru animale. Cum sunt platiti?

Nu stiu ce se poate face in aceasta profesie, nu ma pricep.
Incearca sa discuti cu medici veterinari de la cabinete sa te sfatuiasca. Ei stiu mai bine.
Cu privatizarea e mai greu, ce-i drept. Dar ca sa lucrezi intr-un cabinet cu altcineva, sau intr-o farmacie existenta?

Nu stiu, vad ca in tara inca este posibil sa lucrezi in alte profesii unde nu ai pregatire sau hartie. Asa ca sfaturile lui Ioan ar fi bune.

Mi se pare ciudat insa ce spune el ca poti sa te duci asa usor la o gradinita sau scoala. Nu-ti cere pregatire pedagogica? Nu-ti cere nici o hartie? Se poate duce oricine?

Dar tu incearca orice, lupta. Esti tanara si ai sanse. Du-te la facultate si intreaba, poate apare vreo bursa in alta parte, vreun post la facultate.

Mai sunt veterinarii care fac controale. Nu stiu de ce institutie apartin.

Da este o profesie grea pentru o fata. Trebuie multa alergatura pe la clienti (daca nu ai sansa sa-ti faci cabinet), pe la tara. Naveta.

Acum off-topic - Ioane, sunt socata de ceea ce spui de sotia ta. Atat de rau este cu psihologii in tara ca nu-si gasesc de lucru?
Si aici se cauta in disperare.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote