View Single Post
  #172  
Vechi 12.12.2016, 21:57:45
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ioane, lumea are nevoie de psihologi. Tinerii sunt in deruta si in disperare. Ce Sf. Isaac Sirul?! Uite-te pe firul de la aceasta sectiune, un pic mai jos de al tau. Un tanar care nu stie sa se apropie de o fata. Pe un alt fir o tanara care nu stie sa procedeze cu un baiat. Tot aici ai vazut si scris fetei care a termainat o facultate si nu stie ce sa faca. Crezi ca pe ei ii ajuta Dostoievski sau Filocalia?
Dragă Sophia, o practică bună se sprijină pe o teorie încă și mai bună. Sau pe mai multe...
Și psihologii și dascălii și preoții și medicii și orice alți oameni care vor să facă ceva bun trebuie să studieze temeinic, mai întâi. Și nu orice, ci lucruri "grele". Miezul lucrurilor, legile, regulile, principiile, nenumărate cazuri aparte, istoria... Mai ales istoria! Că nu-i nimic nou sub soare, nici măcar erorile. Sau mai ales ele.
Filocalia și marii scriitori sunt, poate, tot ce avem mai bun, mai frumos și folositor în istoria fixată prin cuvânt. Omul e o ființă culturală, nu poate trăi în afara culturii și contează mult ce fel de cultură își însușește. Cultura Duhului, Filocalia, este cea mai folositoare pentru oameni. Altminteri, toată practica noastră e smintită, strâmbă și căzută. Scăpat din "hățurile" culturii bune și frumoase, omul face lucruri rele și urâte. De unde să știe și să poată face altfel?...
Tinerii sunt în derută și disperare pentru că au cultura prostului șmecher și a ignoranței crase și obraznice. Dacă și-ar fi însuși marile lecții, măcar în forma lor teoretică deocamdată, știau acum ce au de făcut - știau să trăiască și să se bucure de viață.

Sfântul Isaac Sirul arată cum se pot dobândi cele mai mari bunuri ale vieții omenești: smerenia, liniștea, rugăciunea - iată comorile omului!
Dostoievski, iarăși, învie în noi marile dileme ale sufletului omenesc, luptele noastre cu întunericul, cu nebunia patimilor. Speranța, nădejdea, dragostea sunt și ele prinse în jocul cărților acestora monumentale.

A fi om se învață! Însă, de la oameni care nu dau atenție istorie și culturii, psihologiei și Teologiei - nu ai mare lucru de învățat. Afară, poate, de unele rutine oarbe ale unor îndeletniciri, sterile atunci când sunt lipsite de noimă, de tâlc, de mister...
Problema nu cred că e atunci când nu știi să te porți cu o fată... În definitiv, cine știe?...:)
Nici cu profesia nu e mare scofală. S-o găsi ceva pe lumea asta, pentru oricine.
Problema e ce fel de oameni suntem. Că și viața de aici și Viața din Ceruri atârnă de ce fel de oameni suntem. Oare nu-i așa?

P.S. Eu continui să mă ocup de Filocalia și Dostoievski, de Freud și James, de Ey și de alții, deoarece mai întâi ei înșiși au făcut-o. Îmi sunt învățători, îmi sunt modele și nu pot trăi altfel decât în duhul lor. Îmi cer iertare dacă asta îți pare nepotrivit. Psihologii de tip "fă asta!" sunt pe toate drumurile. Eu am alt scop, nu să hrănesc vanitatea efemerului unor mișcări "practice" care nu sunt, cel mai adesea, decât nodurile prefabricate ale următoarelor chinuri.
În final, o rugăminte: pune întrebări "practice", dacă voiești, eventual oferă și soluții acolo unde crezi că poți s-o faci - nu te reține nimeni! Iar pe mine, dacă nu ai răbdare să mă urmărești, ocolește-mă te rog. Pe topicul ăsta eu fac ce pot să fac și ce am stabilit de la bun început. E bine să faci și tu ceva, așa cum dorești, că doar psihologia e foarte generoasă și ne cuprinde pe toți fără să ne înghesuim prea tare..:)
Reply With Quote