Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus
Foarte bine punctat! Eu aproape mi-am pierdut speranța să mai găsesc argumente biblice în acest sens pe forum, totuși insist de mai bine de șapte (7) ani! Explicația devine tot mai evidentă: nu există asemenea argumente biblice!
Argumente cum că sufletul ar fi o entitate eterică ce poate ”trăi” independent și conștient de trup și care la momentul morții se ridică trecând prin anumite etape (vămi) spre cer - ca să fiu mai explicit.
|
faptul ca NU vrei sa vezi ca omul are un suflet, asta nu inseamna ca ai si dreptate. Ti-am mai spus de multe ori, sa citesti din Biblie la 1 Tesaloniceni 5:23. Ca sa nu te mao obosesti tu, am sa postez eu versetul: "Dumnezeul pacii sa va sfinteasca El insusi pe deplin; si duhul vostru, sufletul vostru si trupul vostru sa fie pazite intregi, fara prihana, la venirea Domnului nostru Isus Hristos".Am folosit biblia Cornilescu, ca sa nu zici ca noi ortodocsii am...stii tu la ce ma refer!