View Single Post
  #19  
Vechi 29.01.2017, 00:43:19
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alin ny Vezi mesajul
Acum cand la data de 13 Januarie 2017 sarbatorim Anul Nou dupa calendarul vechi ortodox, oare "Ginionul" din data de 13 nu vine de aici?
Unii sunt de parere ca "vinerea neagra" (sau vineri 13) are oarecare legatura cu arestarea cavalerilor templieri care a avut loc din ordinul lui Filip al IV-lea pe 13 octombrie 1307 si care a cazut intr-o zi de vineri. Altii asociaza numarul 13 cu numarul de persoane la Cina de taina sau caderea Constantinopolului sub cruciati la 13 aprilie 1204, iar vinerea cu ziua din saptamana cand a fost crucificat Hristos. Se pare insa ca asocierea intre ziua de vineri si numarul 13 e ulterioara secolului al XIX-lea. Un lucru e clar: exista oameni ce considera ca unele zile din calendar au o incarcatura negativa si aduc ghinion. La fel, exista unele animale ce aduc ghinion, cum ar fi pisicile negre. Ba chiar am intalnit o superstitie conform careia daca intalnesti in drumul tau un popa are sa-ti mearga rau in ziua aceea. Ce pot spune? Credinte fara suport. Statistic vorbind, in fiecare zi exista oameni carora le merge rau si oameni carora le merge bine per ansamblu. Si tot statistica ne arata ca aproape in fiecare zi ni se intampla ceva rau (pierdem tramvaiul, ne enervam, ne stresam la serviciu, ne murdarim pantofii, ne ploua, ne ninge, ne bate vantul din fata, murim de cald, ni se rupe un nasture, varsam cafeaua, ne plictisim etc.), asa ca sunt putine sanse sa trecem cu bine de o zi de vineri 13.

Nu numai numarului 13 i se asociaza o incarcatura negativa. Nu demult un asa zis profet prevestea ca pe data de 12 a XII-a 2012 va veni sfarsitul lumii. Mi-am zis atunci: "Hai sa cred!" Si intr-adevar sfarsitul lumii a venit. Credeti ca nu vorbesc serios? Pai mai putem noi numi lume chestia asta cu sus, jos, stanga, dreapta, cu copaci, pietre si nori in care niste creaturi numite oameni se sperie de forta malefica a numerelor, a pisicilor negre si a vrajilor de tot felul?
Reply With Quote