View Single Post
  #1218  
Vechi 04.03.2017, 00:55:04
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Hai lăsați flecăreala și citiți ce zice un alt bărbos, Makarios Simonopetritul în "Triodul Explicat", traducere arhid. Ioan Ică jr. :

Nu se fac metanii nici în biserică, nici în chilie în timpul praznicelor Mântuitorului, ale Maicii Domnului și ale octavelor lor, în timpul celor douăsprezece zile dintre Naștere și Arătarea Domnului, de la Paște și până la Duminica Tuturor Sfinților, în zilele de prăznuire ale sfinților cu citire de Evanghelie la Utrenie sau cu moaște aflate în posesiunea mănăstirii și, firește, în toate duminicile. (pag. 127)

Macarie Simonopetritul despre Spovedanie: http://www.teologie.net/2016/10/01/i...re-spovedanie/
m-am obisnuit sa va deschid linkurile si va multumesc pt ele.

am si eu o intrebare, preotul este un intermediar intre cel care se spovedeste si Dumnezeu, poate el sa refuze o spovedanie? uite, o chestiune personala, eu nu cred ca un preot poate ierta pacatele cuiva, o fi vreo erezie si asta, nu stiu, dar nu cred, insa cred ca este un intermediar. daca sfatuiesc o femeie sa-si faca curaj si sa mearga la spovedanie si sa-si spuna cinstit toate pacatele, inclusiv ca a facut un avort, poate preotul sa o opreasca?
Reply With Quote