View Single Post
  #1748  
Vechi 08.05.2017, 22:09:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
Implicit

Uneori, oamenii nu realizează că nu-l iubesc pe celălalt în sine, ci iubesc senzațiile plăcute legate de el, și când senzațiile acestea trec (de pildă, când omul se schimbă lăuntric sau exterior, sau când, din oarecare motive, încetează să le mai aducă bucurii) își pierd interesul față de el.

Foarte frecvent, îndrăgostirea este caracterizată de o atitudine consumistă și de incapacitatea de sacrificiu și, dacă soții au luat îndrăgostirea drept dragoste și pasiunea, sentimentul inițial, nu s-a putut transforma în ceva mai mare și mai nobil, căsnicia nu va trece examenul timpului.

Dacă deschidem dicționarul lui Ojegov, vom vedea că primul și principalul sens al cuvântului „dragoste” este următorul: „Sentiment de atașament cald, plin de abnegație”. Într-adevăr, una dintre principalele calități ale dragostei este abnegația, jertfelnicia, capacitatea de a avea compasiune față de celălalt.

(Pr. Pavel Gumerov, Conflictele familiale: prevenire și rezolvare, traducere din limba rusă de Adrian Tănăsescu-Vlas, Editura Sophia, București, 2013, p. 60)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote