View Single Post
  #1836  
Vechi 07.06.2017, 23:57:46
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 686
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In primul rand, sunt sigur ca n-a fost atat de simplu pe cat suna povestea.
Si cum crezi ca ar fi sunat povestea daca in loc sa se aseze in mijlocul bisericii, se ducea in fata si incepea sa-l contrazica pe parinte, zicand ca nu face bine ce face, ca nu vorbeste cum trebuie, ca mai buna ar fi o "liturghie" budhista si mantuirea cu Raiul e o poveste pentru naivi, stie el o "mantuire" superioara?

Este o diferenta cand cineva se pune in drum, din ignoranta, si altceva cand vine sa-ti spuna ca el stie mai bine cum stau lucrurile cu mantuirea decat 2000 de ani de crestinism...

In al doilea rand, exista si o varianta in care cineva s-a convertit in urma unei intalniri pe Internet, un forum, ceva?

Sigur, postarile si atitudinea asta denonta frustrari, neimpliniri, o suferinta interioara - dar problelemele astea nu se rezolva pe Internet, cel mult omul poate fi lamurit, daca ar cauta lamuriri, si a tot fost lamurit daca se vroia lamurit, dar se pare ca vrea altceva.

Iar intr-o biserica nu vrea sa calce, nici macar cat sa stea acolo cuminte intr-un colt, lotus sau nu, de spovedit se spovedeste la duhuri imaginare, etc...

Uite, o pilda chiar pe limba lui, din "spiritualitatea" budhista:

Nan-in, un maestru japonez care a trait in timpul erei Meiji (1868-1912), a primit vizita unui profesor universitar. Acesta era dornic sa cunoasca mult mai multe despre traditia Zen.
Nan-in a servit un ceai. Acesta l-a servit si pe vizitatorul sau. I-a turnat ceai in cana pana la refuz, iar apoi a continuat sa-i toarne.
Profesorul a privit uimit intreaga scena, pana in momentul in care nu s-a mai putut stapani: "Este plina! Nu mai ai de ce sa mai torni ceai."
"La fel ca si in cazul acestei cesti", a spus Nan-in, "esti plin de propriile tale opinii si speculatii. Cum pot sa-ti arat eu Zen daca nu reusesti sa-ti golesti ceasca?"

Ei bine, calugarul par. Sofronie era in biserica, cu o atitudine provocatoare dar si smerita in acelasi timp, pentru ca a intuit ca in ciuda filosofiei pe care o practica, ceasca lui a ramas in continuare (in mare parte) goala de ceea ce este spiritual autentic.

Daca ar fi fost plina (de sine, ca altceva nu avea ce), nu mai era acolo.
Da e buna pilda pe care ai pus-o.Intradevar ,am vazut ca, cei care vin cu un duh de cearta ,si nu aveau un duh smerit atunci cand s-au apropiat de Dumnezeu,au ramas tot pe loc si doar au criticat,si nu s-au ales cu nimic. Da ,cand omul e plin de sine, greu e loc ptr adevarata invatatura.Eu ce nu am fost de acord ,a fost faptul sa nu jignim,ca trebuie sa gasim o modalitate sa vorbim respectuos cu oamenii,chiar daca nu suntem de acord cu ei. Omul cand nu ii vorbesti frumos se incranceneaza si mai tare,si in loc sa fie cat de cat o cale de comunicare reala si ultima sansa se pierde.

Vezi aici vin tot felul, vrea sa vorbeasca de casatorie, si nu dupa mult timp vrea sa afle de povesti cu Harap Alb.Ce sa mai iei de bun? Te intrebi oare are 23 ani cum spunea? Sau altul ne ispiteste ,ca relatiile trupesti sunt doar ptr procreere.Si dupa alt mesaj ne spune ca are tendinte homosexuale. DE aia e bine ca noi care suntem mai demult pe calea credintei sa pastram un echilibru , sa lamurim lucrurile, dar sa nu jignim .

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa si cu olteanul nostru, nu o sa-i oblojeasca nimeni ranile pe Internet, oricat de mult ajutor ar cere prin atitudinea lui, cel putin atat timp cat este dublata de infatuarea unei pseudo-spiritualitati, dar daca isi mai iubeste cat de cat sufletul, o sa caute acolo unde poate primi ajutor.
Da asta ar fi sansa lui,sa caute ajutor in lumea reala,stiind doar ,...asa cum spunea Socrate:"Stiu, ca nu stiu nimic."
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote