Părintele Dumitru Iordache, protoiereu în București timp de 24 de ani, a fost pomenit ieri, 19 iunie 2017, la 7 ani de la trecerea sa la Domnul. La Biserica „Adormirea Maicii Domnului” – Militari I, Protopopiatul Sector 6 Capitală, unde fostul protopop L-a slujit pe Dumnezeu timp de 31 de ani, slujba Parastasului a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.
Din soborul de slujitori care l-au pomenit ieri pe părintele protopop Dumitru Iordache au făcut parte: pr. Aurel Mihai, vicar eparhial al Arhiepiscopiei Bucureștilor; pr. prof. dr. Ștefan Buchiu, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București; pr. Costel Burlacu, protoiereu al Protopopiatului Sector 6 Capitală, precum și numeroși preoți care l-au cunoscut îndeaproape pe părintele. „Dacă cineva vine la pomenirea unui preot după mulți ani de la trecerea acelui slujitor al Sfântului Altar la cele veșnice, demonstrează faptul că omul respectiv a meritat această atenție. Aș putea spune, după cuvântul unui mare profesor de teologie din veacul trecut, cuvânt luat din înțelepciunea Vechiului Legământ, că oamenii nu mor atunci când sunt așezați în morminte, oamenii mor atunci când sunt uitați. Un alt cuvânt luat din scrisul unui poet român spunea că iubirea n-o poate ucide nici piatra de mormânt, iar unul dintre mărturisitorii din temnițele comuniste se întreba: «Unde sunt cei ce nu mai sunt? S-au ascuns în lumina Celui nepătruns». Părintele Dumitru s-a îngrijit, în primul rând, de parohia în care a slujit. O altă calitate deosebită a părintelui era aceea a ajutorării multora, a unor tineri care au făcut studii în București, pe care i-a primit, i-a ajutat, i-a îndrumat și i-a promovat. Trebuie să amintim și grija sa față de colegii pe care i-a avut în timpul studiilor teologice. Între colegii dânsului, din aceeași promoție a anului 1959, îi amintim pe părintele profesor Dumitru Popescu, dar și pe câțiva monahi cunoscuți din Moldova: fostul exarh al mănăstirilor din Moldova, arhim. Mitrofan Băltuță, sau marele eclesiarh al Catedralei Mitropolitane din Iași, arhim. Partenie Apetrei ș.a.”, a evidențiat Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul.
Părintele protopop Dumitru Iordache a fost preot 43 de ani, din care 31 la Parohia Militari I, unde a fost paroh peste 20 de ani. „Părintele a reînnoit biserica, a restaurat pictura și s-a îngrijit mult de credincioși. A fost timp de 24 de ani protoiereu al Protopopiatului 1 Capitală, a depus o muncă administrativă extrem de prodigioasă și a căpătat un nume bun în rândul preoților, care l-au numit «protopopul păcii»”, ne-a declarat pr. prof. dr. Ștefan Buchiu. La final, preoții slujitori au mers la mormântul părintelui din cimitirul Parohiei Militari I, unde au săvârșit slujba Trisaghionului.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
|