Subiect: Istorii cu talc
View Single Post
  #1160  
Vechi 25.06.2017, 20:44:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Există o istorioară în care o femeie istovită din cauza greutății crucii pe care o avea de purtat se roagă să i se dea o altă cruce, convinsă fiind că, oricare i s-ar da, ar fi mai ușoară.
Femeia a adormit, visându-se în mijlocul unei mulțimi de cruci, de diferite aspecte și mărimi, culcate la pământ i-a atras atenția una dintre ele: era o cruce nu prea mare, cu margini aurite, împodobită cu pietre prețioase. „Iată, își va fi spus în sine, o cruce pe care îmi va fi ușor să o port!”. Dar îndată după ce a ridicat crucea, a prins a o apăsa cu o greutate neobișnuită; aurul și pietrele prețioase sclipeau de îți luau ochii, dar greutatea era de neînchipuit, cu neputință de purtat. Alături se afla o altă cruce, împodobită cu flori. „De bună seamă că asta a fost făcută taman pentru mine!” a exclamat femeia, grăbindu-se să ia crucea de jos. Dar, ridicând-o, toate florile s-au prefăcut în spini, care i s-au înfipt, dureros, în carne.
În sfârșit, a găsit o cruce simplă, fără nicio podoabă, care nu se remarca nici prin forma deosebită, nici prin aplicații bogate, dar pe care era scris cuvântul iubire. Ridicând-o a putut să o poarte și să se convingă că era cea mai ușoară din toate câte încercase până atunci. S-a mai întâmplat și altceva: și-a dat seama că acea cruce era cea pe care o purtase până atunci și care i se păruse grea.
Dumnezeu știe de ce cruce avem nevoie și pe care putem să o purtăm mai ușor. Ne-o dă pe măsura puterii noastre. Noi nu putem judeca cât de grele sunt încercările trimise asupra apropiaților noștri. Suferind de lipsuri materiale, de sărăcie, ne uităm cu invidie la cei bogați fără să ne gândim că aurul și pietrele scumpe pot spori greutatea crucii care li s-a dat de purtat bogaților. Alte vieți ni se par înflorind sub semnul unei fericiri perpetue, dar nu vedem spinii ascunși sub frunzele celor mai arătoși trandafiri. Dacă am fi în stare să probăm toate crucile pe care le trimite Dumnezeu omenirii aflate în suferință, ne-am convinge, cu siguranță, că n-am avea forța de a purta niciuna dintre ele cu excepția celei pe care Domnul, în marea Sa iubire, a ales-o pentru noi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote