View Single Post
  #12  
Vechi 19.07.2017, 00:12:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Iti trimite Sf Nicolae aceasta suma daca-mi lasi pe MP numele tau complet si domiciliul ca in buletin.

Pe langa asta e nevoie sa-ti reconsideri atitudinea de dispret fata de doctorita pe care o acuzi de coruptie numai pentru ca tu nu ai posibilitati de a da mita. Daca ai avea posibilitati, ai da?

10. Dar pentru ce judeci tu pe fratele tau? Sau pentru ce dispretuiesti tu pe fratele tau? Caci toti ne vom infatisa inaintea scaunului de judecata al lui Hristos.(Rom14,10)
O sticla de wisky e 60-70 lei, deci trimite femeii bani de wisky. Sau cumpara-o tu si trimite-i.

Pacatul nu e la ala care da, e la ala care ia.

Cu aia 288 nu rezolva problema. Ar putea sa o mai amane inca o luna. Sau cine stie, sa-i respinga dosarul.

Si hai sa fim seriosi, chiar si daca n-ai, intre a plati 288 lei si 70 lei, cred ca e la mintea cocosului ca dai si de unde n-ai aia 70 mai ales ca ai info de prima mana ca asa se rezolva repede si sigur.

Daca era o taxa ceruta de Stat ce faceai? Plateai si gata.

Si aici e aceeasi chestie, sunt banii de la Cezar si tot la sistemul imputit si corupt al Cezarului se duc.

Si evreii au incercat sa-l ispiteasca pe Iisus cu acelasi gen de dilema: platim bir de bani la Cezar sau platim bir (de sange) sa-l rasturnam (poate) pe Cezar ? Raspunsul l-au aflat evreii vreo 40 ani mai tarziu cand praful s-a ales de Ierusalim si taxe au platit in continuare.

Vrei sa iei taurul de piept? Te duci, faci o reclamatie pentru coruptie, o prinde in flagrant, si gata.
Sigur, asta nu inseamna ca problema ta o sa fie rezolvata, dar eroismul are un pret..

Si ne intoarcem la vesnica dilema, ce e mai ieftin...sau mai bine zis, ce imi permit ?
Tot sticla de wisky bat-o vina..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.07.2017 at 00:28:23.
Reply With Quote