View Single Post
  #14  
Vechi 19.07.2017, 21:16:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Sfintii Parinti spun sa ne intrebam in orice situatie ce ar face Hristos in locul meu.

daca privesti situatia in aceasta lumina totul devine clar, limpede:

nu dispretui pe altul ca asta ar insemna sa-l judeci si atunci ne va judeca si Dumnezeu pe noi...

ce a facut doctorita au facut si soldatii care il chinuiau pe Hristos in ziua rastignirii si totusi pentru ei si pt cei ca ei a venit Hristos pe Pamant, pentru pacatosi.

Dumnezeu asteapta de la ei cainta si atunci cine sunt eu sa cer pedepsirea lor?...

ce asteapta insa de la noi Hristos este rugaciunea noastra pt ei sau, daca de asta nu suntem capabili inca, macar rabdarea noastra fata de ei.

In ce priveste mita cu whisky-ul, dati cezarului ce e al cezarului, cred ca asta spune tot.

s-ar putea traduce si ca: fiti smeriti asa cum si eu sunt.

deci cine sunt eu sa ma lupt cu altii care de fapt sunt ca si mine doar ca pe o treapta mai jos pe scara duhovniciei (spiritualitatii)

Sf Cuvios Paisie Aghioritul spunea ca noi oamenii, cu totii ar trebui sa ne privim si sa fim ca fratii pt ca de fapt asta si suntem desi nu ne dam seama.

cu totii am primit la nastere scanteia dumnezeiasca numita spirit, care ne anima trupul, ceea ce ne face, spiritual, frati cu acelasi Tata: Dumnezeu.

Asa ca hai sa ne purtam ca fratii cu ceilalti si sa nu asteptam nimic in schimb si atunci ne vom simti intr-adevar liberi.

Dumnezeu ne-a creat pe noi, oamenii, ca sa ne slujeasca deci daca vrem sa ne apropiem la fire de El tb si noi sa slujim celorlalti

am divagat

pe scurt: smerenia ne invata sa ne plecam capul...
pe bune?! Ce a facut Hristos cu schimbatorii de bani din templu? A plecat capul sau a luat atitudine?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote