Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #877  
Vechi 29.09.2017, 15:27:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Deci tu crezi ca ceea ce a vazut Simon Magul era vorbirea in limbi?
Asta e o chestiune interesanta.
De unde stii ca samaritenii au vorbit in limbi cand apostolii si-au pus mainile peste ei?
Mai am vreo doua intrebari.
Dar le pun la rand.
Acum contesti si invatatura propriului tau cult? Nu spun penticostalii ca ar vorbi in limbi, la fel ca si crestinii de la inceput? Nici nu ar avea sens aceasta lamurire, ce ar fi putut Simon sa vrea sa cumpere daca nu vazuse niciun semn? Sa intinda mainile? Si cei ce erau cu Sfantul Petru au vazut ca s-a pogorat Duhul Sfant peste casa sutasului Cornelie, ce au vazut ei?
Asadar, in acea perioada toti cei peste care se puneau mainile si primeau har vorbeau in limbi. Chiar Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca toti cei botezati vorbeau in limbi la inceput, raspunzand celor ce intrebau de ce nu se mai intampla acest lucru in acel timp.
P.S. Eu spun care e invatatura ortodoxa, la fel cum si tu spui invatatura cultului tau (desi vad ca incepi sa o contesti, ceea ce e bine). Tu spui ca doar invatatura protestanta e adevarata, cea ortodoxa fiind gresita, ratacita. E evident ca eu spun acelasi lucru despre invatatura protestanta, dar e posibil sa nu intelegi ca asta sustinem fiecare.
Reply With Quote