View Single Post
  #474  
Vechi 03.10.2017, 21:27:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt chiar parintele Pruteanu spune ca trebuie indreptate Molitfelinicele si scris dupa dictarea parintelui acolo.
Citez:

"Cred că ar fi bine totuși să se mențină rânduiala actuală din Molitfelnic, dar nu pentru a stropi icoanele cu agheasmă, ci ca o slujbă de primă cinstire/venerare a icoanei respective – un fel de „canonizare” a lor, la care Biserica, prin rugăciune înaintea ei și sărutare să recunoască în acea imagine o icoană canonică (!), cum se făcea în trecut prin scrierea de către episcop sau preot a numelui celui zugrăvit."

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sau smulgerea icoanelor "necanonice" din biserici si din mainile calugarilor si arderea lor de catre grupurile de reformisti.
Rastălmăcești! Citez:

"Iar dacă chipul nu corespunde tradiției ortodoxe de pictare a icoanelor, acestea să fie respinse și să nu fie cinstite. Aceasta însă nu înseamnă că ele pot fi profanate, ci trebuie distruse prin ardere, chiar dacă la prima vedere sunt frumos executate, iar în locul lor să fie puse icoane ortodoxe canonice, numite și „icoane bizantine”."

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din citat intelegem ca nu considera gresita sfintirea icoanelor, deci noi am discutat degeaba pana acum. Ce rost mai avea sa pierdem timpul, tu sustinand ca nu trebuie sfintite icoanele, cand nici parintele Pruteanu nu e impotriva?
Pentru că s-a găsit un deștept care să spună că părintele a luat-o pe arătură în privința acestei intrepretări, iar eu și tu, alți deștepți, i-am ținut isonul. :))

P.S. Pe mine mă distrează seriozitatea ta și cum alternezi între acrivie și indulgență în ceea ce privește aplicarea învătățurii ortodoxe.
Reply With Quote