View Single Post
  #82  
Vechi 10.11.2017, 21:49:03
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu se face nicio mențiune despre monahi în viața Bisericii primelor două veacuri, monahismul apare mai târziu, după apariția NT.

Starea monahală s-a exprimat și afirmat până la Sinodul IV (Calcedon, anul 451), când monahii devin al 3-lea element constiutiv al Bisericii, alături de mireni și clerici.

Deci, starea monahală a apărut mai târziu în istoria creștinismului, dar vocația monahală a existat, în germene, în viața Bisericii, chiar de la începuturile acesteia. Acum înțelegi sensul întrebării?
deci in loc sa ma injuri imi confirmi spusele? :)

zici asa:

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
dar vocația monahală a existat, în germene, în viața Bisericii, chiar de la începuturile acesteia. Acum înțelegi sensul întrebării?
pai, evident ca am inteles de la inceput, inca de la mesajul lui catalin, ca va apucati ca de ultimul firisor de iarba de ioan botezatorul, insa nu are nicio treaba cu calugaria. si asta pentru ca pe voi, de fapt, va deranjeaza ca am scris de faptul ca s-au inspirat din budism. si care e problema? cu ce supara asta crestinismul??? pai 90% din ce se crede ca e istoria si traditia in crestinism e preluat din alta parte, si ce??? cu ce impieteaza asta? foarte bine ca e preluat, asta doar a intarit crestinismul, nicidecum sa-l slabeasca, uite ce maretie!

vocatie monahala?!? daca raspund cum as vrea ma injuri pe bune si urat de tot. voi uitati mereu un lucru foarte important, apostolii erau evrei, toti vorbeau pentru evrei, cu o exceptie, saul! care vorbea greceste desi era evreu, care era de cultura greaca desi era evreu, care era cetatean roman desi era evreu, care propovaduia si neevreilor desi era evreu, care spunea ca nu e necesar sa-si taie putzele crestinii!!! impietate! au strigat ceilalti, fie petre, fie insusi fratele lui Hristos! dar a fost asa cum a vrut saul. lui ii datoram crestinismul, fara el... nu stim... ei bine, saul al nostru nu predica numai pentru saraci, nu spunea ca vine sfarsitul lumii, saul, viitorul mare apostol Pavel, a fost cel mai mare revolutionar din istoria asta mare a crestinismului, asta este concluzia mea in ceea ce-l priveste. numai pavel ar fi putut sa se gandeasca la asa ceva, ceilalti nu ar fi iesit niciodata din spatiul iudaic, nu ma refer la geografie, iar pavel nu a scris nimic despre calugari, calugarie sau vocatie monahala.

Last edited by Ali Baba; 10.11.2017 at 21:56:58.
Reply With Quote