Subiect: Situri Ateiste
View Single Post
  #1  
Vechi 24.03.2008, 01:36:11
adrian72 adrian72 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2008
Mesaje: 2
Implicit

Am postat acest mesaj si pe alt thread, dar pt ca mi se pare important, deschid unul separat. Sunt nou pe acest forum, dar desi inca nu am postat, am citit multe din threadurile de aici si sunt bucuros ca am gasit o comunitate unde sa imi pot impartasi gandurile intru Hristos.

Vad in ultima vreme tot mai multe situri si bloguri ateiste. Marea majotitate sunt copii, adolescenti rebeli si rataciti, care probabil nu au primit o educatie crestina, acasa. Cele mai multe sunt inofensive, daca pot spune asa, (desi sunt pline de blasfemii) pentru ca in afara de glume de tot felul, nu fac decat sa scrie tot felul de articole pe care le gasesc pe internet. Si cred ca, pe masura ce se vor maturiza, Dumenzeu Cel Iubitor de oameni ii va intoarce pe calea dreapta a Luminii.
Sunt insa unele situri care au o abordare mai vehementa si care incearca prin rastalmacirea istoriei sa abata cititorii de la Cale. Acestea ma ingrijoreaza, pentru ca aduc "dovezi" pe care un cititor mai putin informat le poate lua drept adevarate.
In mod normal nu citesc astfel de situri, dar despre acesta am aflat auzind in statia de autobuz discutia intre un tata si baiatul lui. Daca am inteles eu bine, situl era al tatalui, care -am dedus eu- e profesor. Ce fel de profesor e asta, care isi invata si incurajaza copilul la asa ceva! Ce m-a intristat e ca amandoi erau destul de "realizarea" lor. Intamplator am retinut numele sitului si din curiozitate am cautat situl de care vorbeau si am gasit: http://creationistmonkey.com/ care e scris in engleza, si incearca sa arate ca Apollonius din Tyana a facut fapte la fel de minunate ca si Isus. Si mai mult, pretinde ca a inviat din morti!
Din pacate, situl acesta e doar un exemplu din ceea ce se intampla in ultima vreme in presa romaneasca. Am citit si pe acest forum mai multe posturi despre acest subiect, TV, radio, religia in scoli, toate sunt lucruri care se intampla in jurul nostru, si pe care de cele mai multe ori le ignoram, multumindu-ne cu credinta noastra. Dar nu as vrea sa ma trezesc ca baiatul meu vine intr-o zi si ma intreaba de ce Apollonius a inviat la fel ca Domnul Isus Hristos.

Doamne ajuta!
Reply With Quote