View Single Post
  #717  
Vechi 30.05.2018, 19:19:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
inseamna ca tu nu intelegi nimic din ce scrie acolo. da peste cap aproape tot ce spui tu aici.
Inseamna ca tu nu ai inteles nimic din ce s-a discutat pana acum la acest subiect. Tot ce scrie acolo e exact despre ce am vorbit in toate aceste zile, nimic in plus. Toti cei ce sustin impartasirea deasa scriu aceleasi lucruri si folosesc aceelasi argumente, majoritatea copiaza ceea ce au scris altii desore asta. In lucrarea parintelui Pruteanu e tratat mult mai detaliat tot ce spune mitropolitul. Un exemplu, mitropolitul scrie ca Sfantul Nicodim ar fi citit sursele istorice si si-ar fi dat seama de practica imparatsirii dese, asa s-a gandit sa scrie acea lucrare. De fapt chiar in acea lucrare scrie ca e scrisa de calugarul Neofit, deci nu sfantului i-ar fi venit ideea sa scrie acea lucrare. O dovada ca mitropolitul a copiat ce au spus altii, nu s-a uitat si pe lucrare. Iar despre Mitropolitul Serafim am scris aici, nu mai repet: https://www.crestinortodox.ro/forum/...&postcount=561
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
daca ar fi asa ar fi foarte grav, din fericire nu este.
tu spui, pur si simplu, ca oamenii aia se fac calugari din interes. ca sa nu mai spun ca atunci cand spui ca renunta la tot pui ceea ce este vremelnic deasupra permanentei.
in alta ordine de idei, nu te intereseaza nimic din ceea ce nu-ti da dreptate.
Tu esti convins ca ai dreptate in orice, chiar daca nu stii nimic despre acel subiect. Unde am spus eu ca se fac calugari din interes? Stii ce sunt voturile monahale si care sunt acelea? Nu ma intereseaza cand cineva sustine niste lucruri complet gresite, nestiind despre ce e vorba, dar insista ca are dreptate.
Reply With Quote