Subiect: Marea trinitate
View Single Post
  #38  
Vechi 18.06.2018, 17:51:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
de unde le scoate? astia cred ca daca vin cu astfel de inventii castiga crestinismul...
Daca nu stii ceva de ce nu cauti pe net, dureaza cateva minute sa afli adevarul. Asta daca te intereseaza adevarul si nu doar sa scrii ceva impotriva crestinismului, orice.
Iisus spune ca e Dumnezeu, de asta L-au si condamant evreii. Ev. dupa Ioan, cap.10
"30. Iar Eu și Tatăl Meu una suntem." Si avem mai jos si confirmarea ca iudeii au inteles ca a spus ca e Dumnezeu: "33. I-au răspuns iudeii: Nu pentru lucru bun aruncăm cu pietre asupra Ta, ci pentru hulă și pentru că Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu." Forte clar, nu?

Legat de dovezile istorice, pe langa scrierile lasate de cei patru evanghelisti si altii, care nu au inventat un personaj, exista si relatari ale istoricilor necrestini.
Flavius Josephus, care a scris despre istoria iudaismului în jurul perioadei 93 d.Hr., face două referințe la Hristos. Una dintre acestea este controversată pentru că se bănuiește că ar fi fost deformată de scriitorii creștini (cel mai probabil aceasta îmblânzește punctul de vedere al istoricului), în timp ce cea de-a doua nu a ridicat suspiciuni (îl invocă pe "Iacob", fratele lui Hristos).
La 20 de ani după Josephus, politicienii romani Plinius și Tacitus vin cu o serie de noi consemnări. De la Tacitus am aflat că Iisus a fost executat în timpul guvernării lui Pilat din Pont în Iudea (26-36), în timp ce Tiberius era împărat (14-37), date care corespund cu cele din evanghelii. La toate aceste informații se adaugă cele consemnate de Plinius, potrivit cărora, în perioada în care era guvernator în nordul Turciei, creștinii îl considerau pe Iisus Dumnezeul lor. Niciunul dintre cei doi nu agreau creștinii - Plinius vorbea în scrierile sale despre obstinația lor în gândire, în timp ce Tacitus le cataloga religia drept o superstiție distructivă.
Reply With Quote