Subiect: Predici retorice
View Single Post
  #20  
Vechi 06.11.2018, 23:12:16
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 686
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Pr. Varnava Iankos - Pilda Fiului Risipitor

https://www.youtube.com/watch?v=uQOkbtdlkTw&t=6s

...
Cine ma cunoaste stie ca urasc teribil vorbele si povestile multe, si imi plac faptele. Uita-te mai jos si trage o concluzie si singur:
Cineva intreaba din public cum sa isi protejeze fata impotriva relelor din lume. Iar parintele ii spune :
"Adica daca ai o fata si inveti sa o asculti,sa o apreciezi,sa o imbratisezi, sa te ingrijesti sa se simta bine cu ea insusi, cu siguranta ca se va respecta pe ea insasi incat va stii sa traiasca asa cum trebuie. Daca insa nu esti atent cu ea, nu o pretuiesti,nu-i acorzi importanta, atunci va crede ca e firesc sa gaseasca barbatii care sa nu o pretuiasca. Si se va incurca cu oricine...Deci daca tu stii sa o cinstesti, sa ai grija de ea, sa se simta ca are valoare si ca ii daruiesti valoare,lucrurile stau diferit,creezi o atmosfera de incredere ,de iubire, felul vietuirii tale arata ca stii sa traiesti si sa te pretuiesti, si sa te protejezi pe tine insuti, va invata si ea. Vei crea premise ptr a exista comuniune. Si ea te va intreba si tu ii vei raspunde. Se va crea un climat ptr o relatie,prin urmare. Parintele nu este stapanul peste relatie. Ceea ce insemana ca daca esti parinte adevarat creezi o relatie cu fiica ta ,cu viitoarea ta fiica. Deci ,creezi o relatie care o va invata sa traiasca atat de capabil incat sa nu fii nevoit sa o urmaresti sa vezi ce face. Si sa te ingrijorezi. ...Ai inteles? Astfel o faci om intreg si demn....Ii atragi atentia asupra pericolelor ptr ca vrea sa le auda de la tine fiindca ai imbratisat-o, ia-i dariut caldura, i-ai daruit cinste, iar ea te pretuieste si vrea sa te asculte. OK?"

Nu stiu nu vezi ceva evident asa fara sa iti spun eu?...

Mai concentreaza-te!...

Dar daca acelasi lucru l-am spune de Oastea Domnului si nu de fata acea?

Deci, in loc sa ne ingrijoram si sa o lasam de capul ei.

Daca oameni ar deveni utili.Ex am haine de dat si daca ar fi in orase mari intermediari la care sa trimit pachetele.,iar ei sa le dea la saraci mai departe. MA rog deci exact ce a spus parintele mai sus.Creaza premisa ptr comuniune.Deci nu vorbe, FAPTE ,doar FAPTE . Daca Biserica o va cinsti si va da tonul in relatie,va crea o relatie cu ea. Si Oastea Domnului nu va fi ceva care exact cum intreba omul ala, pe la 1:01:30 O fiinta de care sa se ingrijoreze teribil si sa ajunga la psihiatru, ci o fiinta cu care e in comuniune,iar oamenii din Oaste se vor implica,isi vor schimba felul vieturii,vor primii valoare si vor oferii,iar credinta lor se va duce in sus. Fiindca implicarea ii va face ca ei sa se apropie si mai mult .
Deci nu vorbim de nu stiu ce fata, ci acelasi lucru e valabil si in cazul comuniunii din Biserica.
Cam asa ceva simplule.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 06.11.2018 at 23:14:22.
Reply With Quote