View Single Post
  #32  
Vechi 27.03.2008, 14:16:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de ancah
Astazi ne-a anuntat preotul nostru, ca botezul catolic e la fel cu si cel ortodox!
Pun pariu ca preotul tau e din Ardeal.
Cum sa fie la fel?
Este un botez neterminat, exact ca un copil neiplinit.
BA este chiar din Moldova. Dar este spiritul timpului, care vorbeste. Am scris mesajul ca atentionare, nu ca nu as sti diferenta dintre un botez si altul. E pacat ca se strica ceea ce s-a pastrat cu grija de secole.
Fara cele trei scufundari( in numele Tatalui, a Fiului si a Sfantului Duh) , botezul nu are nici o valbilitate , sens in sine.
nu domne, mai e curatzenia shi credintza nashilor, sfintzenia parintzilor, multe contribuie la un Botez, shi in primul rand respectarea celor 3 ani de neatingere a mamei de catre barbat shi nici in perioada in care copilul era la mamica lui in burta... shi respectarea perioadelor de ...imi scapa... ceva legat de lehuzie... shi femeia creshtin-ortodocsa, sa nasca la ea acasa, asha ne cere Cuvantul Lui Dumnezeu.
Dar daca copilul tinde sa moara atunci se poate boteza in regim de urgentza de catre orice creshtin prin cufundare intr-un vas mare cu apa, in numele Tatalui shi Fiului shi Sfantului Duh. Acuma nu shtiu daca se mai poate boteaza incaodata shi la Biserica asha cum este predania... poate shtiu unii mai bine ca sa ne lamureasca... eu nu shtiu.
Reply With Quote