View Single Post
  #79  
Vechi 19.04.2021, 14:09:12
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.264
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanutB Vezi mesajul
Salutare, am avut o depresie in cautarea unui job in luna februarie, oriunde ma duceam nu ma simteam in stare si tot asa pana am facut greseala a plati pe cineva online sa mi citeasca in tarot ce se va intampla cu viata mea sau ce viitor voi avea , acela din urma zicand sa mi caut un duhovnic si sa ma spovedesc, zis si facut, dupa ce m am spovedit mi am luat canon ca am tot pacatuit pana acum de toate, ce m a apasat mult a fost desfranarea. De cand am inceput sa citesc canonul usor usor au inceput sa mi vina in minte ganduri de hula ingrozitoare catre Credinta si Biserica, din pacate s-au amplificat atat de tare incat nu dormeam cu zilele asta daca 2 3 ore pe seara sa numeste dormit, pana la avea atacuri de panica puternice si in urma unei crize am ajuns din pacate la psihiatrie. Am primit tratament
pt 6 luni dar parca nu are nici un efect decat pt atacurile de panica, gandurile imi sunt impregnate in minte si de fiecare data cand vad o icoana o cruce, ma duc la biserica sau pur si simplu ma bantuie cele mai terifiante ganduri de hula. Am citit comentariile acestei postari si nu stiu cum sa procedez cel mai ok ca sa scap de ele sau sa le atenuez cumva.

Multumesc anticipat.
Ai apelat la astrologi, cititori in stele, in zodii, in tarot, la vrajitori, la cei ce se ocupa cu ”mantuirea” si cu citirea in tot felul de chestii a viitorului si care sustin ca te ajuta in problemele vietii tale, in cazul tau, sa iti gasesti calea, un loc de munca si sa te realizezi in viata. Acestia te-au trimis la biserica ortodoxa sa te cureti, sa te spovedesti si tu i-ai ascultat si iata ca ai fost, te-ai spovedit si ti s-a dat canon de pocainta si curatire. Dupa asta a venit blestemul-hula, multe hule si n-ai mai rezistat nervos, te-ai deprimat si ai deznadajduit si ai intrat in criza si atac de panica. Ai apelat la psihiatrii care te-au infierat cu un diagnostic incurabil (schizofrenie, depresie, paranoe, dementa, etc.) si te-au indopat cu pastile inutile.

Si iata-te ajuns pe forum fara speranta ca sa ne ceri noua ajutorul, ca sa te scoatem noi din groapa in care ai cazut ca o oita ratacita, naiva ce a fost atacata de toti lupii lumii si de toate hulele ei.

Intai trebuie sa-ti dai seama ca omul si lumea e cazuta in blestem de mii de ani si acolo-L huleste incontinuu pe Dumnezeu si fuge de Iisus Mantuitorul, de Hristos-Cuvantul si de trimisii Sai ca nu cumva sa-i gaseasca si sa-i mantuie, sa-i vindece. Nu vor oamenii sa iasa din blestem, din hula ca sa fie cu Domnul si sa locuiasca cu sfintii multumind pentru toate. Oamenii aleg lumea si blșestemul-hula-grija-stresul lumii aruncand tot acest stress pe ortodoxie, pe viitorul ortodox.

Ce inseamna blestem? Ce inseamna hula? Este o mandrie-laudarosenie, o ”putere”, o dorinta rea, o vrere rea la adresa lui Dumnezeu sau a sfintilor si slujitorilor lui Dumnezeu, o forma de ura, de chinuire, tot felul de forme de chinure, crude si scarboase pe care le-ai vrea sa le pateasca si sa i se intample lui Dumnezeu sau apropiatilor pe care vrei sa te razbuni. Invoci si ceri, le doresti, le vrei sa se implineasca, e ca si cum ai vrea sa te razbuni, sa lovesti cu ceva ca sa te defrustrezi, sa-ti manifesti furia-ura-razbunarea crezand ca-ti va fi mai bine si astfel vrerea asta rea ca o tensiune maxima are nevoie de o arma ca sa opreasca ceva ce se repeta, iar si iar apare repacatuirea si caderea in raul care ne face rau si omul huleste si-si inchipuie uraciuni asa ca un blestem, ca o arma.

Practic nu faci altceva decat ca lovesti cu injuratura, cu cutitul inchipuit, cu sulita, cu pulanul, cu piciorul, cu bocancul, cu blestemul-dorinta rea, cu injuraturi porcoase, cu nemultumiri si razvratiri, cu neascultari si vrei sa scapi de greum de stress, de tensiune, de momentul culminant al viitorului care se apropie si te pune sa te inchini lumii, sa faci frumos la sefii cei rai ai lumii, la vicleni si teroristi, la ipocriti.

Deci e vorba de mult armament aflat in dotare pe care il folosesti impotriva Lui Dumnezeu din pricina stressului, fricii, disperarii caci esti terorizat de catre sefii teroristi ai lumii cu aparatul lor represiv si inchizitor.

Acesta hula-blestem-grija a lumii ca o stiinta, ca o proorocie despre viitorul pe care ai impresia ca o sa se intample e defapt o laudarosenie pe care o slujesti ca un fraier si e defapt stressul si grija lumii, putoarea-lenea duhovniceasca pe care o confunzi cu stresul ortodox (post si rugaciune-linistire) care te invie si te onoreaza caci te pune la lucrul duhovnicesc, rugaciune si post si apropiere de Dumnezeu, umilinta, pocainta, imblanzire, linistire, incredere.

Ce crezi ca ai de facut ca sa nu mai hulesti si sa-ti fie tot mai rau?

Spui ca nu poti opri hulele, gandurile, blestemul, stressul, injuraturile caci in momentele culminante esti slab si tradezi, nu faci fata si vine atacul de panica, vine momentul cand trebuie sa poti si stii ca nu poti si cazi disperat in repetarea pacatului si lesini, iti pierzi controlul, iti pierzi mintile si hulesti, injuri ca si cum hula si injuratura te-ar ajuta.

E vorba practic de ghinion ce se repeta. Neghina, neghina-ghinion, negarea Divinitatii, negarea ascultarii te ia si te duce in ispita si nu faci fata si cazi si cazand te dezvinovatesti invinovatind pe altii si hulesti pe Dumnezeu caci il invinovatesti.

Nu trebuie sa dramatizezi, nu trebuie sa te deprimi, nu trebuie sa vrei sa-ti faci rau tie sau altora. Trebuie doar sa accepti ca esti vinovat si gata. Recunosti ca un vinovat ca tu esti vinovatul si rogi cu umilinta pe Dumnezeu sa aiba mila de tine. Atat.

Deci in loc sa te lauzi, sa te mandresti te recunosti vinovat si stai umil si te rogi asa cat mai simplu si linistit si avand CREDINTA in Dumnezeu stii ca va fi bine.

Daca il Crezi pe Domnul Iisus ortodoxia - preotul, daca Il iubesti cu adevarat, daca te stradui sa te tii de Cuvant, daca te lasi de toate rele (desfranari si fapte rele) si daca te micsorezi-umilesti-smeresti permanent cu rugaciune si post ca sa nu mai pacatuiesti si sa-L asculti pe El si nu grija lumii atunci poti fi sigur ca viitorul tau langa Dumnezeu va fi unul bun si fericit!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.04.2021 at 14:12:14.
Reply With Quote