View Single Post
  #75  
Vechi 22.04.2021, 16:14:52
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Generalul plat e o suma de locale. Daca e plata local oriunde am alege acel local si e plata si intre doua nivele locale atunci e plata in general deoarece generalul plat nu e altceva decat o suma de locale plate.

Daca nu poate exista damb-deal de apa oriunde am alege experimentul local atunci el nu poate exista la nivel macro general caci nu poate exista damb de apa.

Deci dambul aflat pe o suprafata plana se va aplatiza!

Ti-am mai spus mai sus, dar vad ca nu pricepi.

Nu poti face generalizarea aia de la tine putere.

Si asta faci...

Ti-am scris exact cuvintele astea mai sus, ca aici sta problema in argumentul tau.

Nu ai nici o optiune nici o legatura intre local-relativ si general-absolut.


Ce zici tu poate exista si pe plat si pe rotund. Iti trebuie un alt argument care sa arate platitudinea generala.

Platitudinea general NU SE POATE deduce din platitudine locala. Este ilogic ce zici.


De unde ai scos asta??? ca nu poate exista? ca asa vrei tu?


Ce trebuie sa arati este ca GRAVITATIA, pentru ca PRESIUNEA VINE DIN GRAVITATIE, si aerul e greu, ca gravitatia ESTE intr-un fel la nivel macroscopic.

Vezi ca noi vorbim in mare aici de gravitatie si de presiunea din gravitatie - ce zici tu FORTA ... este de fapt forta gravitatiei - si aerul e greu si apa are greutate. Fortele astae sunt GRAVITATIE.



O LINIE ESTE RECTILINIE DOAR DACA ARATI CA E CAP COADA RECTILINIE.

Cum vrei tu sa demonstrezi ca linia e rectilinie este ca te uiti la cateva puncte si fiind extrem de lunga dai si tu de la tine putere ca este rectilinie... NU MERGE ASA.


Tu nu ai nici un argument ca sa arate efectiv rectilinitatea intre oricare 2 puncte. Iar asta cu vasele comunicante este o prostie ilogica si nu se poate aplica, fiind o chestie care merge si pe pamant rotund si pe pamant plat si nu poti deduce platitudinea generala.

Si fiind o problema de rectilinitate ESTE OBLIGATORIU CA TU SA ARATI CA ORICE PUNCTE SUNT ACCESIBILE DIRECT.

POTI SA ARATI LUCRUL ASTA??? CUM?

Last edited by gpalama; 22.04.2021 at 16:26:32.
Reply With Quote