View Single Post
  #409  
Vechi 02.06.2021, 19:24:52
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Exceptional de frumos formulat.

Poate cel mai frumos spus din n-shpe threaduri si sute de posturi.

Biserica se roaga si a prins in fiinta ei "globul pamantesc", a asimilat informatia asta ca o certitudine.

Biserica aduce si confirma in rugaciunea ei informatia asta...

Acum sa il vedem pe Moroco cum zice ca Biserica greseste, ca s-a pripit ca nu stie ce zice... hai Moroco incepe sa dai impotriva Bisericii. Sau o sa ocolesti? Sau o sa sari cu mare dexteritate peste subiect...


Fiind mai noi pe forum, Adr. poate ne impartasesti putin din experientele tale. Nu neaparat polemic, ci in spiritul de "sharing", cum este sa navighezi si sa te confrunti zilnic, sa vezi zilnic cum pamantul este rotund, cum pana la urma te confrunti cu deplasarea continua pe suprafete mari in care se vede in mare cum este pamantul.

Noi ne-am polemizat aici la maxim pe subiectul asta.
Multumesc, poti sa imi spui Adrian, de aici vine Adr. Incantat. Of pai de unde sa incep ca am vazut si ultimele reply-uri....hmmm da :)))) Eu la ce am scris pan acum pe forum nu am mintit, deloc. Nu ma cunoasteti, dar eu aici doar vorbesc adevarul (nu ma laud).

Of experientele de pe mare, sunt multe de zis :)).

Strict la subiect: eu nu sunt astronaut ca v-as fi dat dovezi clare dar uitativa la imaginile DIRECT din statia spatiala de la NASA https://youtu.be/8V8Pe7ub0XQ?t=836 (cautati dupa aia singuri pe Felix care a sarit din spatiu pe Pamant, se vede sfera frumoasa a Pamantului). dar ca marinar va pot spune cate ceva.


Multa lume din secta Flat Earth Society credeau ca, capatul lumii se afla dincolo de oceanul Pacific, sau dupa Antarctica sau prin Oceanul Arctic.....No way!! Sau cum au pus ei poza ca pamantul plat este inconjurat de Antarctica si la mijloc sunt toate continentele !!!! what??! Nu are logica avand in vedere cum se vede din spatiu planeta. Asa, noi suntem ca furnicile pe planeta asta, suntem chestii microscopice pe toata planeta si in tot Universul, un om (furnica) care admira orizontul, pamantul tarmurile, totul PARE ca e plat, pentru ca suntem prea mici sa ne dam seama. Daca zburam cu racheta dincolo de Pamant, departe in spatiu, cu cat ne indepartam de Orizont, cu atat Pamantul arata ca o sfera. De pe Luna, Pamantul e SFERA! Pentru ca asta este adevarul! E SFERA!

Si cand te uiti cu telescopul in spatiu, vezi cu ochiul libera dovada ca planeta Jupiter (sfera), Venus (sfera), Saturn (sfera), asa si Pamantul nostru e o SFERA! Oriunde in Univers toate lucrurile sunt rotunde asa, sferice, ca si Sorii, gaurile negre, anumite galaxii bine diferite forme! Mai ales pozele de la NASA, Hubble, ce poze fac din departare ani lumina, cu planete ca a noastra.

Ca marinar, revenind la "Oceanul Pacific". Cand am facut traseu din Estul Americii (New York), catre Hong Kong, o luasem prin Panama, de-a lungul marii paralel cu tarmul Americii, Canadei, Alaskei, ne duceam spre Nordul Pacificului aproape de Marea Bering si in final vestul Pacificului aproape de Rusia, Japonia si China in final. Nu exista marginea lumii acolo, traseul vaporului a fost facut asa ca sa se ajunga repede, ca daca taiam oceanul Pacific din Panama direct catre China ne-ar fi luat MAI MULT TIMP! Fiind sfera planeta, oceanul Pacific e mai mare in realitate decat arata pe harta lumii, distanta dintre Mexic si China na! Din Panama catre Hong Kong (traseul luat pe sus) distanta cu vaporul o parcurgi intr-o luna.

Apa pare plata, dar nu e asa. Cu cat te indepartezi in spatiu cu atat iti dai seama ca planeta e sfera si apa e asezata conform constructiei Pamantului!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."