Subiect: Talcuire vis
View Single Post
  #27  
Vechi 17.11.2021, 13:49:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Moroncel ti-a dat niste generalitati fara sens.

Moroncel nu e la nivelul la care se dau sfaturi.

Arunca si el povesti din alea pe care le are, generalitati. Nu te ajuta ci doar repeta la nesfarsit e bine.



Ca sa intelegi orice lucru pe care il simte un om trebuie sa vezi starea lui duhovniceasca.

Trebuie sa intelegi omul.

Daca tu l-ai crezul pe Moroncel care ti-a zis sa te rog la demoni si la secte, la inselati, atunci nu ai o cultura teologica.



Situatia ta as prefera sa nu o comentez pe un forum pentru ca nu este de comentat pe un forum.

Si nu stiu daca e de impartasit pe un forum.

De asta am evitat cu orice pret sa nu iti raspund si sa pun niste intrebari inainte.


Nu iti mai pune situatia ta pe forum ca nu este ok, ci mai bine cauta sa mergi de exemplu la Radu Voda /Bucuresti sau la manastiri mari unde poti sa primesti sfaturi duhovnciesti.


Este gresit ce faci. Nu pe forum si nu de la un sectar ratacit poti sa primesti sfat.


Moroncel ti-a zis numai brasoave.


Foarte putini or sa iti poata raspunde la intrebarile tale si la cautarile tale. Eu unul evit sa scriu aici parerea mea.


Nu pot decat sa te indrum catre ceva mai consistent.

Daca vrei putem discuta in particular nu cred ca forumul e locul pentru tine sa iti impartasesti astea si nici pt mine sa iti dau sfaturi.


Draga Amiel, nu-i vezi si pe ceilalti forumisti care se feresc sa iti dea sfaturi inainte sa vada despre ce este vorba? Noi il stim pe Moroncel de prea mult timp, ca fiind lup rabegit pe forumul asta, cu blana roasa de timp, cam ca diavolul ala plesuv si chel din povestea lui Sfantul Antonie....

Cred ca ai incurca lucrurile cu mine, nu e ura, e doar o intelegere a lucrurilor pe care le spui. Vezi ca nu esti singurul care vine pe forum si zice "am visat, am dres" si cam toti sunt in necazuri.

Ca sa intelegi visele trebuie sa intelegi starea duhovncieasca a omului. Nu ai cum sa intelegi nimic despre om decat dupa ce vezi asezarea lui... vezi ca am pus intrebari nu am condamnat. E doar o perceptie personala gresita a ta.

Last edited by gpalama; 17.11.2021 at 13:55:10.
Reply With Quote