View Single Post
  #60  
Vechi 22.01.2022, 23:35:50
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locaţie: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 414
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sociologul Marius Pieleanu directorul unei case de sondare, spunea prin 2020 după alegeri, că în zonele unde a fost prezenČ›ă la Referendumul pentru familie se suprapune cu bazinul AUR, uite analiza a fost pe mai multe siteuri:

M.P.:
https://www.money.ro/acum-se-stie-de...-de-avangarde/

„În aceleaČ™i zone, s-a înregistrat o participare mare la Referendumul pentru familie. De altfel, o primă analiză Avangarde, publicată pe 9 decembrie, pe pagina de Facebook, arăta că „există o similitudine între prezenČ›a la Referendum Č™i procentul obČ›inut de AUR în aceste alegeri”.
Poate sa vina si din alte surse :).


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu te cred că ai prieteni religioČ™i care se poziČ›ionează aČ™a, atunci de unde au venit voturile minte sociologul ?

Ori Č™i-au schimbat opiniile ori tu nu te învârČ›i prin medii religioase ci prin zona de cluburi, baruri pe plajă, neversea, sunt căcălău prin ConstanČ›a, măcar nu mai spune că ortodocČ™i practicanČ›i, sau greco-catolicii practicanČ›i, sau neoprotestanČ›ii practicanČ›i sunt fervenČ›i anti-aur.
Auzi, nu toti crestinii practicanti voteaza cu AUR. Multi isi dau seama ca sunt extremisti, da? Treaba ta daca nu crezi, am unu din cei mai buni prieteni din copilarie este crestin ortodox, practicant etc este insurat are familie, e lejer de treaba, vine la biserica des. Mama lui canta la strana, si tatal lui ii aduce cadelnita preotului la biserica si il ajuta in timpul slujbelor mari in altar cu lumanari tamai sa aseze chestii etc, nush ce face acolo, si eu pe baiatul asta l-am intrebat de AUR, care e si inteligent oricum, cu gura lui a spus ca ei sunt EXTREMISTI (nu ca musulmanii extremisti, dar extremisti mai cumpatati, nu vin pe strada si injunghie lumea pe strada...e un extremism mai diplomatic).

Rudele, bunica mea crestina ortodoxa vaccinata cu toate rapelurile, crestina practicanta, si cea mai credincioasa din familia mea, la fel a spus ca nu voteaza AUR, intotdeauna anuleaza voturi ea. Toti zic pe motivul asta realist ce vad si ei la AUR ca se arunca ca sacaii pe putere, sa ia ciolanu gros si ei exact ca celalalte partide PSD, PNL, USR, UDMR, PMP, PRM etc.. . Maica-mea la fel a zis ca nu voteaza AUR, tot crestina dar nu asa practicanta ca bunica-mea...si veri, unchi, si alti prieteni la fel. O sa intreb si pe cativa preoti parohi sa vedem ce zic si ei de AUR ca sunt curios.

Si eu ma invart prin medii religioase, cand merg la slujbe etc, duminica si vinerea la Maslu, spovedanii dese, posturi, etc. Toti avem pacate inclusiv eu.

Eu sunt singurul din familie si prieteni, care ma gandesc sa ma vad cu cei de la AUR cand or veni in Constanta sa semnez petitia sa il dam jos pe Iohannis (doar pe simplu motiv ca el s-a aliat cu PSD, inamicul lui de moarte). Ma gandesc...poate ma duc. Asta e singurul motiv al meu ca Iohannis sa fie demis: pentru ca s-a aliat cu PSD.


Si sa tineti minte voi, si cine mai zicea ca tine cu AUR aici pe forum (nu am nimic cu voi, alegeti cu cine vreti, asta e democratia), anul trecut in timpul Postului Mare, a fost protestul cu George Simion in strada. George ii judeca pe cei de la putere, si numai pentru fala s-a dus la protest sa isi stranga admiratorii , si sa huleasca pe opozanti...pai stai asa te numesti "crestin ortodox" si tu in timpul Postului Mare te duci la proteste sa hulesti si judeci pe altii ??? Nu ar trebui sa fi la tine acasa, sa tii post in pace si bucurie in suflet cu Dumnezeu??? Pai asta contrazice fix a ce se autointituleaza el crestin.

Si toata lumea stie ca Postul Mare e cel mai greu si serios post din toate posturile, si tu mergi pe strada ca huliganii din galeriile de fotbal, sa hulesti sa judeci si ce sa mai faci in timpul postului Mare... (bine ca nu au fost violente)

Apropo mai recent am vazut cand au venit hAURistii in Palatul Parlamentului, se dadeau mari trumpisti, au vandalizat masini. Oameni foarte smeriti , da....

Nu mai zic nici de Sosoaca. Ma intreb daca oamenii ca astia gen Simion, Sosoaca stiu ce e umilinta si smerenia! Ca pana acum am vazut la ei aroganta, nesimtire, tupeu, MANDRIE ca la orice politician din toate partidele (sau almost)!

Concluzia: dupa parerea mea eu zic sa ne axam mai mult pe povesti crestine, invataturi sa mai aflam cate ceva util pe acest forum despre viata crestina, Dumnezeu, istorie crestina, si altceva. Ca vad ca in ultima perioada, despre vaccin/conspiratii s-a discutat mult aici, politica, si teorii cum arata planeta noastra teoria Packman3d...si sincer se FURA MULT CURENT pe subiectele astea.

Sau hai sa ne mai inveselim aici, facem un thread cu showuri de comedie la Generalitati, glume, sa mai radem, mai vedem un videoclip o ceva, trist ca e serioasa lumea aici.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 23.01.2022 at 21:43:54.
Reply With Quote