View Single Post
  #120  
Vechi 18.02.2022, 13:03:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.404
Implicit

Iata aici ca domnul Calin Georgescu a dat un mesaj serios, renuntand la oricefel de functii si propuneri ramanand totusi un mare patriot slujitor al interesului national.

Problema e ca el e frate numai cu romanii. Zice "frati romani..". Cu ceilalti cetateni romani: crestini (ortodocsi) nu e frate? Cu evreii, ungurii, rromii, rusii, turcii, sasii etc, nu e frate?

Stiam ca noi romanii suntem frati intre noi in Hristos, ca ortodocsi, apoi ca si crestini, apoi ca oameni suntem frati cu toti oamenii si in cele din urma romanul e frate cu toate animalele, cu natura, cu codrul, etc.

Nu e vinovat domnul Calin caci asa e politica asta suveranista a interesului national roman, pare o politica buna dar daca ea ramane doar o politica genetica atunci se rezuma la trup. Noi ca stat national ar trebui sa aparam valoarea sufleteasca, inclusiv a tuturor cetatenilor cu suflet de alta cultura, limba, gena, natie etc.

Problema insa se pune ca la fotbal: Daca joaca nationala Romaniei cu echipa Ungariei sau a Israelului, Rusiei, a Germaniei sau a Turciei, atunci cu cine credeti ca tin oamenii din toate natiile astea conlocuitoare? Credeti ca se bucura vreunii ca da gol Puscas sau Hagi Jr.? Tine careva cu echipa Romaniei? Nu cred!

Deci daca in inima lor si in sufletul lor ei tin cu ai lor, cu natia lor, atunci noi suntem rai cand tinem cu natia noastra?

Dar pana la urma pare ca ei au dreptate. Daca am fi si noi in tara la ei, am tine cu echipa nationala a tarii lor? E clar ca si noi am tine cu echia noastra nationala si ne-am supara pe ei crezand ca si ei ar trebui sa tina tot cu echipa noastra din politete, ca suntem musafiri. Deci tine de bunul simt si de politete, de filoxenie, de bunatatea omului de a fi gazda primitoare. Un nationalist prea exagerat devine exclusivist, deci politica nationalista poate fi aplicata doar daca te aflii departe de tara, in strainatate. Acolo a prins radacini si in domnul Calin nationalismul, patriotismul si politica interesului national, caci acolo simti ca n-ai tara si ti-e dor cu mare tristete caci acolo toti au interesul natiei lor. a tarii lor Aici la noi, daca esti patriot sau nationalist trebuie sa tii seama de toti caci orice tip de nationalism exagerat se traduce printrun exclusivism agresiv declansand o frica de bataie in mintea si in inima celor ce locuiesc in tara ta simtindu-se prigoniti, nedreptatiti, lipsiti de drepturi.

Dar daca ei tin cu echipa tarii lor desi sunt cetateni romani tu cu cine ar trebui sa tii din punct de vedere economic sau politic? N-ar trebui sa ti cu tara si cu interesul national? Ar trebui sa-ti accepti statutul de sclav si de colonie a tarii lor?
__________________
MoroncEkU înVaț leppăd∈LUMElașjuglu(fivrEhoț-șcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParv∈grozînș∈= pripIS∈xpuUnga+cârâmErid-fugid-logivina-stiEsin∈rEUtU-min∈rabdur-lăudobasculaș-trădățol-scopbârfEU-tUt∈u-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol t∈iasia∈ picUpic n facinatia gogoș∈rporksd∈cnelups sat∈ plâplaci sascapi d T sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici CuvânteuL si FataTa

Last edited by Moroco; 18.02.2022 at 13:19:29.
Reply With Quote