View Single Post
  #10  
Vechi 19.04.2022, 16:34:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.639
Implicit

E săptămâna Deniilor, a postului am văzut că până miercuri seara doar pâine și apă după măsurile Părinților Bisericești, cam ce preocupări ultracalifragilistice ai acum.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Până la urmă Isus a fost un rebel, revoluționar care și-a pus tot poporul,și pe toată lumea din jurul lui în cap,pentru opiniile sale...

Sa ne gândim că el a fost în primul rând un om,un spirit superior încarnat care a trăit ca noi ceilalți.Asa trebuie sa ne raportăm la el.
Matale interpretezi așa, de ce să nu ascultăm Biserica care are mii de ani experiență și supraviețuire, ce scrie în Evanghelii:
Sfânta Evanghelie după Ioan, cap.10

7. A zis deci iarăși Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt ușa oilor.
8. Toți câți au venit mai înainte de Mine sunt furi și tâlhari, dar oile nu i-au ascultat.
9. Eu sunt ușa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; și va intra și va ieși și pășune va afla.
10. Furul nu vine decât ca să fure și să junghie și să piardă. Eu am venit ca viață să aibă și din belșug să aibă.

Aici și Budha ar putea fi un fur și un tâlhar a fost înaintea lui Hristos în umanitate, la fel ca alte zeități pentru că nu mântuie pe nimeni ci au putrezit în pământ dacă au existat.

Sfânta Evanghelie după Ioan Capitolul 3
34. Căci cel pe care l-a trimis Dumnezeu vorbește cuvintele lui Dumnezeu, pentru că Dumnezeu nu dă Duhul cu măsură.
35. Tatăl iubește pe Fiul și toate le-a dat în mâna Lui.
36. Cel ce crede în Fiul are viață veșnică, iar cel ce nu ascultă de Fiul nu va vedea viața, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Imaginea făcută de biserici și evanghelii și ulterior toți teologii creștini nu a făcut decât să îndepărteze omul Isus și să facă din el un fel de zeitate asimilată cu Iahve,și creionată in jurul celorlalte zeități dinaintea lui.

Noi nu trebuie sa divinizăm persoana cuiva,nici nu spirit încarnat nu a cerut asta.Toti,și în special Isus au vorbit despre spațiul astral, respectiv împărăția cerurilor și despre efemeritatea acesteia lumi, despre ipocrizia civilizației în care se afla, despre corupția și degradarea religiei în care se afla etc.
Sfânta Evanghelie după Ioan cap.6

40. Că aceasta este voia Tatălui Meu, ca oricine vede pe Fiul și crede în El să aibă viață veșnică și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.

Sfânta Evanghelie după Ioan Capitolul 3

16. Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.
17. Căci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca să se mântuiască, prin El, lumea.
18. Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a și fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
19. Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.
20. Că oricine face rele urăște Lumina și nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească.
21. Dar cel care lucrează adevărul vine la Lumină, ca să se arate faptele lui, că în Dumnezeu sunt săvârșite.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
“Voi aveți de tată pe diavolul, și poftele tatălui vostru. El a fost un ucigaș de la început, și nu în rămas adevărul, pentru că nu este adevăr în el. Când spune o minciună, vorbește din ale lui, căci este mincinos și tatăl minciunii “(Ioan 8:44).

Avem aici o mențiune interesantă care îi atribuie lui Satan rolul de creator al omului,și poziția lui de lider al umanității ni se relevă in multe pasaje din Biblie,până și în episodul cu clasica ispitire a lui Iisus,Satan vine in calitate de Stăpân al Pământului.
Scrie clar că e creator al minciunii nu al omului, la Iuda scrie că a intrat în el și sub inspirația lui s-a derulat vânzarea :

Sfânta Evanghelie după Luca Capitolul 22

3.Și a intrat satana în Iuda, cel numit Iscarioteanul, care era din numărul celor doisprezece.

Deci a intrat în diferiți oameni și la inspirația lui s-au făcut unele nelegiuiri.

Sfânta Evanghelie după Matei cap.12

24.Fariseii însă, auzind, ziceau: Acesta nu scoate pe demoni decât cu Beelzebul, căpetenia demonilor.
[...]
27. Și dacă Eu scot pe demoni cu Beelzebul, feciorii voștri cu cine îi scot? De aceea ei vă vor fi judecători.

Deci e clar că erau feciorii de farisei, dar se deduce din context că ei fariseii umblau cu lucruri necurate.

Sfânta Evanghelie după Matei cap. 7

28. Iar când Iisus a sfârșit cuvintele acestea, mulțimile erau uimite de învățătura Lui.
29. Că îi învăța pe ei ca unul care are putere, iar nu cum îi învățau cărturarii lor.

Există mai multe tipuri de cunoaștere, iar a cărturarilor care erau un fel de enciclopediști ai vremii nu mântuie și nu are putere/autoritate.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Practic Satan a oferit omului cunoașterea,a vrut să ii ofere omului posibilitatea de a fi ca Dumnezeu,ceeace ce și el a încercat să devină.
Păi nu a oferit nicio posibilitate, i-a mințit prin omisiune ascunzându-le că-și vor câștiga pâinea în sudoarea frunții și că vor avea chinuri după ce vor mânca, dacă le spunea asta de la început poate nu ar fi mâncat, poate era pomul cunoașterii suferinței, al durerilor șamd, nu era nici pomul prin care omul să fi dobândit puteri miraculoase de face tot ce face Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ce a făcut Iahve cu umanimitatea?
A cam pierdut-o încă de la început,întrucât Satan i-a oferit cunoașterea,și de atunci o tot pedepsește,și o tot amenință cu distrugerea...
Dar ce cunoaștere i-a oferit că l-a învățat pe om să facă arme, pe Cain să fie indivios, pe Iuda să vândă un nevinovat sub inspirația lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.04.2022 at 16:41:48.
Reply With Quote