View Single Post
  #114  
Vechi 27.06.2022, 15:27:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.092
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
As zice ca este invers. Egoismul este cauza. Consecintele/efectele sunt printre multe altele si ceea ce ai exemplificat.
Din nou, nu cine hraneste sau ispiteste firea este marea problema ci, necredinta omului in valorile lui Dumnezeu care hraneste cealalta fire din noi pentru care am fost proiectati.
Cred că există o doză de egoism în fiecare, dar ea e exacerbată de societatea de consum care vrea să capitalizeze financiar nevoia omului de a cheltui ca să se simtă bine și să-și dea importanță personală.
Are și cel care ispitește o parte din vină.

De ce era România mai altruistă înainte de 1990, pt că aveau toți familii mari, locuri de muncă (siguranța zilei de mâine), spații de locuit din care nu-i executa nimeni silit, un nivel de trai aproximativ la fel.
Dacă românii nu erau altruiști nu colaborau să facă revoluția, toți care au fost în stradă atunci mărturisesc că a fost un nivel de solidaritate fără precedent care s-a stins după 89.

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Oamenii de acolo au un comportament mult mai crestin decat crestinii doar cu numele de pe la noi. Sunt convins ca, desi valorile lor nu au un izvor Divin direct de la Sursa, totusi Sursa nu si-a parasit fii oriunde in lume s-ar fi pozitionat istoric si fizic. Stiu ca, unii japonezi sunt animati de onoarea samurailor pe care o mostenesc si inca o cultiva, altii actioneaza doar impus de sistemul legislativ foarte drastic.
Japonezii sunt sinucigași, nu cred că place asta lui Dumnezeu,
În Japonia, sinuciderea este considerată o problemă socială mare. În 2017, țara avea a șaptea cea mai mare rată a sinuciderii din OECD, de 14.9 per 100,000 de persoane.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Sinuciderea_în_Japonia

Sinuciderea nu e o onoare militară, de fapt a distrus contingentele care se puteau regrupa pt alte bătălii și care după război puteau forma familii și spori demografia, indirect au rămas multe femei fără urmași și necăsătorite din jocul ăsta prostesc al ”onoarei”.

În absolut toate războaiele s-au pierdut bătălii inițiale, uneori s-au pierdut 3-4 bătălii mari până la o victorie finală, cum era ca toți combatanții inițial înfrânți să practice auto-distrugerea așa a proasta pt o virtuală onoare de a nu pierde ?

Deci japonezii sunt tâmpiței că au o formă de rușine prea exagerată care-i face să ia măsuri drastice.

Eu cred că diavolul folosește societățile sofisticate, pretențiile prea mari și nivelul de trai ca să-i piardă pe cei care nu se pot conforma.

Deci ridici într-așa măsură nivelul de trai și pretențiile că oamenii se simt mici, neputincioși, au frustrări să mai întemeieze o familie de frică că nu o să facă față, devin obsedați de perfecțiune, îi consideră pe cei de sub ei că nu se ridică la nivelul lor, se îmbolnăvesc psihic de la stres și de la cerințele de trai și fac gesturi necugetate.

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Dar, acolo nu vezi pe Ion strigand dupa Gheorghe pe cealalta parte de strada, nu vezi oamenii imbracati ostentativ si provocator (desi au si ei cativa cu care se lupta sa-i disciplineze), sunt usor naivi si se bucura in weekend-uri improvizand la colturi de strda jocuri si concursuri copilaresti. Daca ti-ai uitat ceva, chiar si portofelul le gasesti la vedere in locul unde le-ai uitat/pierdut. In autoservire daca unul da peste altul nu se injura sau apostrofeaza cum des vezi pe la noi ci, se intorc unul spre celalalt si nu contenesc in a face plecaciuni si cereri de iertare.
Uneori prefer o societate vibrantă și dinamică, așa ca la ginta latină cu vorbărie, cu glume decât niște oameni încremeniți, debusolați, pe care presiunea psihică și supărările îi macină lăuntric.
Vorba aceea suntem o țară de artiști unde și un cerșetor poate avea talent actoricesc ca în Filantropica.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.06.2022 at 15:29:41.
Reply With Quote