View Single Post
  #120  
Vechi 17.09.2022, 22:50:26
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

Roadele acestor hristosi mincinoși sau profeți falși.... Dă-mi voie să-ți spun că eu nu cred in eroare/erezie sau adevăr absolut in situația actuală a umanității...

Exista doar stadii de evoluție, căi diferite și poziționarea in cadrul polarității,care până la urmă face parte din noi in ambele polarități+-.

Este irelevant ce propune omul în raport cu ce reprezintă Absolutul/Sursa/, Dumnezeu..

Nu ai nevoie de o religie pentru asta,sau de apartenență la vreo organizație, doctrina sau altceva de genul.

Faci parte din umanitate....Este scris in ființa ta asta....
Apropo de roadele hristoșilor mincinoși: mulți adepți Misa au fost exploatați fizic,sexual și emoțional, au dezvoltat boli psihice și neurologice. Cam asta le-a adus integrarea în Absolut.
Ceva similar a fost și cu Osho, l-au extrădat ca să nu facă pușcărie pentru escrocherie și tentativa de omor calificat, premeditat.
În fine,asta e alta discuție.

Ce spui tu e o ideologie abstracta , fără aplicare în concret.
Dacă oamenii se văd că fiind Una crezi ca nu vor mai fi războaie, traume,suferințe? Intr-adevar la nivel teoretic suna bine.
Numai ca omul are nevoie de un motor sa meargă intr-o direcție.

Tu crezi ca dacă nu va mai fi religie, decât aceasta ideologie s-a terminat cu suferința în univers?
Pai religie asta înseamnă: re-legare. Adică refacerea legăturii între om și Dumnezeu.
Omul are nevoie în mod practic,concret de unelte pentru asta: rugaciune, post, pocăință, comunitate religioasa și foarte important o apartenenta la acea comunitate.
Mulți oameni îl iubesc pe Dumnezeu prin prisma religiei în care s-au născut.
Deci își iubesc religia.
Astfel ca o atare ideologie li se pare nihilism,ca nu se îndreaptă spre nicăieri, nu are finalitate.

Când vrei sa demoleze ceva (religii) trebuie să te gândești bine dacă e în regulă ce faci prin prisma oamenilor.
Si dacă alegi sa o faci, trebuie să știi foarte bine ce pui în loc!
Dacă pui spiritualitate trebuie sa știi ce și cum. Omul are nevoie de unelte, sa se apuce de treabă ,sa lucreze cu el însuși, sa se autocunoasca, perfecționeze șamd .

Cu ce e mai buna o ideologie difuza/confuza fără aplicabilitate în concret decât religia creștină?!
Si creștinismul are drept mesaj principal unitatea, iubirea.
"Porunca noua va dau vouă: sa va iubiți unul pe altul asa cum v-am iubit Eu"
"Mai mare dragoste nu are cineva decât acela care își pune viața pentru voi"

Dacă am reuși să împlinim porunca Evanghelică ar fi raiul pe pământ.
Așa că sa ii lăsăm pe ortodocși ca sunt pe Cale cu toate pacatele lor.
Reply With Quote