View Single Post
  #127  
Vechi 18.09.2022, 08:53:23
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Lasand la o parte bla-bla-ul intregului mesaj, care n-are legatura cu am postat eu, am redus postul tau cat sa zicem ca este relationat si din care putem intelege ca tu esti eretic fiindca imbratisezi Crezul (asa cum este spus in Biserica), dar nu esti deoarece nu a fost catalogat ca erezie de "Sfintii Parinti" care nu-s eretici ei insisi desi au "semnat" la Sinodul cretan...
Ce au semnat la Creta?
Nu conteaza ce-au semnat, ca "Mulțumită Bunului Dumnezeu, Sfintelor Sinoade și Sfinților Părinți dacă păstrăm și urmăm învățătura nu rătăcim de la Adevar!

Sa fii sanatos, Doamne ajuta!




P.S. Restul mesajului sters nu este un context inseparabil, este un "bla-bla" orbitor.
Da, mărturisesc Crezul asa cum se citește în Biserică.
Nu am vorbit de Sinodul din Creta,ci de cele 7 Sinoade Ecumenice.
S-au rupt unii de Biserică din cauza Sinodului din Creta. Se numesc nepomenitori,adică nu pomenesc Episcopul, pentru că a participat la Sinod.
Au fost caterisiți. Își țin slujbele intr-o casa la o maica care ii urmează.
Mulți credincioși ravnitori au trecut acolo ,asa cum în trecut mulți au trecut la stiliști.
Nu e bla bla.
Nu ne facem alta Biserică.

Crezul care se citește în Biserica nu e eretic, faci niște afirmații uluitoare,nu știu de unde. Este Crezul pe care îl avem definitivat la Sfintele Sinoade.

Pentru ca eu nu m-am smintit din cauza Sinodului din Creta asta ma face eretic?
Reply With Quote