View Single Post
  #7  
Vechi 24.11.2022, 14:11:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Asa cred si eu, se pierde din calitate. Si se pierde enorm, nu ne dam noi seama pentru ca ascultam pe niste echipamente mai de buget. Credeam ca sunt ultimul dinozaur care mai cumpara din cand in cand cate un cd sau un vinil. Si nici vinil-urile actuale nu mai sunt ca cele vechi, sunt facute tot dupa digital. Eu mai caut din cele vechi, la second-hand evident.
Mulțumesc pt completări și ție și lui Adi, care și el se pricepe la muzică.

Nu ești singurul care cumpără CD-uri, eu recunosc vinyluri nu am, am luat de la pangar câte un CD, mai aveam prin casă Hrușcă dar a început să mi se acrească să ascult în fiecare an, mai ales de când am auzit că el vine doar odată pe an din Canada, își face plinul și după cheltuie leuțul din țară pe alt continent, nici măcar în Europa.

Fuego, e prea teatral, deși a rezistat pe nișa lui, restul Vlăduța Lupău și altele parcă o dau pe comercial, de aceea caut colinde cântate de corală bisericească sau Corul Național de Cameră - Madrigal - Marin Constantin.

Poate Paula Seling ce mai rupe cu unele colinde, am auzit anul trecut câteva pe doxologia pe un stream non-stop.

Recunosc și că am văzut la fratele de credință Igor Paslușnik - Emilian, că avea un penar plin cu CD-uri și de la Familia Ortodoxă și altele și atunci de ce să poată doar fratele Emilian să se bucure de atmosferă și eu nu ?

E altceva când totul e cenușiu în jur, când sunt numai scandaluri specifice perioadei de post, parcă atunci apar și bagi o colindă adevărată, te revigorează instant.

Și așa concerte nu s-au mai făcut în ultimii doi ani decât pe la București prin unele parohii a fost Tronos, a fost ceva de senzație.

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
In fapt daca avem o evolutie in modalitati de redare la capitolul calitate e involutie totala. Daca vrei sa asculti o inregistrare de ex. la calitatea unui magnetofon Akai din anii 80, in prezent te costa cat o masina noua asemenea echipamente, fara nici o gluma.
E clar că vor dispărea și Compact Discurile, limitare de producție tehnică efectiv, cam în 10 ani maxim.
Unde ascultă omul cel mai mult muzică ? la birou pe laptop/pc sau în mașină.

Până acum ce zicea Adrian e ok, să cumpăr masterizat de pe platforme audio și să pun pe un stick, problema e dacă se pierde stickul sau calculatorul și trebuie cumpărată iară licență.

Nu vreau să iau nemasterizat de pe youtube sau vitanmp3.net, să dau eu convert prin programe fără licență și să sune ca o placă zgâriată, sau îngroșat, nu am ureche muzicală, dar percep că unele sună de parcă se prăjește placa audio instant.

Poate sunt și dispozitivele de redare o problemă, cu partea audio, se investește în placa grafică mai mult și în calitatea audio se taie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.11.2022 at 15:20:08.
Reply With Quote