View Single Post
  #10  
Vechi 24.11.2022, 18:11:21
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mulțumesc pt completări și ție și lui Adi, care și el se pricepe la muzică.

E clar că vor dispărea și Compact Discurile, limitare de producție tehnică efectiv, cam în 10 ani maxim.
Unde ascultă omul cel mai mult muzică ? la birou pe laptop/pc sau în mașină.

Până acum ce zicea Adrian e ok, să cumpăr masterizat de pe platforme audio și să pun pe un stick, problema e dacă se pierde stickul sau calculatorul și trebuie cumpărată iară licență.
...
https://music.apple.com/gb/artist/co...igal/566383181

Sunt și cântece din slujba de cult ortodoxă română, asta e și mai interesant.

E și Madrigal de Crăciun https://music.apple.com/gb/album/mad...iun/1540142918, acestea sunt niște nestemate și în formă CD

Asta e avere de lăsat peste generații, mai ales că ar putea dispărea la un moment dat în formatul Compact Disc
Cu placere. Vroiam sa adaug ca au aparut playere care intr-adevar nu mai folosesc CD-uri, de la Pioneer (CDJ 3000), doar stickuri poti folosi (bine asta pentru DJ-i). Adica incet incet vor aparea dispozitive de redare numai pe stick-uri fara CD-uri.

E bine ca ai gasit pe Apple Music, am uitat sa zic si de acela. Orice artist are un distribuitor unde isi va lansa piesele sau albumul pe toate magazinele digitale: iTunes, Apple, Deezer, Spotify, etc...unde poti sa le iei la calitate nealterata (pe Youtube este calitate de 128 kbps, care e nasoala). Recomandat este sa faci rost de muzica in format WAV sau FLAC, pentru ca acestea au cea mai mare calitate. WAV-ul importat de magazinele digitale (si de pe CD-uri) este vandut la rata de 16 bits 44100 hz (adica pentru calitate de CD), desi cantaretul/producatorii au calitatea reala la 24bits 48000hz (calitate pentru DVD) din studio unde pot pune instrumentalul live si ei vor canta peste. Dar este ok daca gasesti si doar mp3 la 320kbps. Problema la mp3 este ca sunetul este mai compresat, fata de WAV (se simte diferenta doar la boxe mari).

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Asa cred si eu, se pierde din calitate. Si se pierde enorm, nu ne dam noi seama pentru ca ascultam pe niste echipamente mai de buget. Credeam ca sunt ultimul dinozaur care mai cumpara din cand in cand cate un cd sau un vinil. Si nici vinil-urile actuale nu mai sunt ca cele vechi, sunt facute tot dupa digital. Eu mai caut din cele vechi, la second-hand evident.
In fapt daca avem o evolutie in modalitati de redare la capitolul calitate e involutie totala. Daca vrei sa asculti o inregistrare de ex. la calitatea unui magnetofon Akai din anii 80, in prezent te costa cat o masina noua asemenea echipamente, fara nici o gluma.
Cea mai buna calitate exportata din studio este la 24bits 96000hz pe vinyluri. Vinylurile reprezinta cea mai buna solutie pentru a asculta un sound cat mai curat, mai ales daca ai patefon pentru redarea vinylului. Dar ma rog pentru cei care sunt pasionati de vinyluri pot achizitiona un patefon (care e destul de scump). Sunetul se aude mai incet pe vinyl-uri, dar e mai curat cu un sunet cald pe care formatul digital niciodata nu il poate reproduce cum trebuie.

Dar asa pentru voi daca ascultati colinde si aveti mp3, sau wav normal...nu va trebuie echipament scump (decat daca neaparat va doriti), va ajunge si telefonul pentru redarea muzicii sau un sistem audio modest.

Eu inca mai am un casetofon vechi unde puneai casete cu banda sa asculti muzica. Amintiri de la gradinita si scoala primara cls. 1-4 :)))
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote