View Single Post
  #7  
Vechi 19.12.2022, 12:16:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.316
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Dar nu am pus o întrebare atât de existențială, doar una de bun simț. " Ce trebuie sa îndeplinească acel Om ca biserica ortodoxă să-"(l/L) accepte ca Hristos. NIMIC MAI MULT! Să aberam e ușor, să răspundem concret e pielea "credinței"...
Dragul meu, cand va veni Hristos-Cuvantul, va veni intru slava lui Dumnezeu cu chip de Copil (Tatal), de Miel (Fiul) si de Porumbel (Duhul) lucrand toate impreuna cu Întelepciunea (Fecioara) iar atunci nu biserica va putea sau nu va putea sa-l accepte ci Domnul Hristos-Cuvantul va accepta sau va alunga pe cei din biserica Lui... cred ca stii descrierea:

Unii boagti imbracati in vison, purpura si stacojiu-ventij vor raspunde : ”Cand Doamne nu te-am cunoscut si nu ti le-am facut toate la toti pentru tine?” Iar unii saraci vor zice: ”Cand Doamne te-am cunoscut sau am facut cuiva, ceva pentru tine?”

Vezi e chstie de memorie si laudarosenie, dar spre deosebire de oameni Domnul tine minte tot ce ai facut Lui, stie ca i-ai dat de mancare sau de baut cand era flamand sau insetat, ca L-ai imbracat cand era gol, ca ai mers la El in puscarie sa-L vizitezi sau in spital sa-L cercetezi sau acolo unde era singur sa-i dai speranta, ca L-ai primit cand era strain, prigonit, refugiat, L-ai mangaiat cand era chinuit, L-ai incurajat si L-ai eliberat cand era speriat, captiv si deznadajduit, deci isi aminteste chiar daca oile cele binecuvantate uita si uita si nu-si aminteste chiar daca fiii lumii-faradelegii imbracati in pastori de oi si in berbeci de cinste tin minte toate poruncile cate au facut cu banii, cu timpul lor si cu celelalte pentru DomnulumEA.

Pe care deci crezi tu ca i-a chemat sa mosteneasca Imparatia pregatita lor si pe care i-a alungat de la Fata Sa? Pe cei ce-L cunostea si-si amintea tot ceea ce au ascultat si au facut pentru EL si l-au primit luandu-L de Hristos cunoscandu-L prea bine sau pe ceilalti saraci care iata L-au primit fara sa-l cunoasca si fara sa stie cine este?

Asa se va intampla in ziua judecatii si multi dintre cei dantai vor fi de pe urma si multi dintre cei de pe urma vor fi cei dintai pentru ca multa nemultumire si cartire va fi atunci de la plata si rasplata deoarece cei dintai vor vrea plata si rasplata mai multa si mai mare socotind ca au muncit mai mult atunci cand vor vedea ca Domnul ii rasplateste si pe cei din urma tot asa cum se invoise cu cei mai dintai.

Raspunsul prieteni e vanare de vant, raspunsu-i vanare de vant, deci exista un raspuns simplu la intrebarea ta: cand vezi un semen cameleonic si ipocrit de al tau sau o creatura ispititoare si innebunitoare care te tareste in capcana, o faptura in suferinta, in singuratate sa nu te indoiesti, sa nu tradezi ci sa crezi ca e Iisus care cere si asteapta sa-I faci mila, mila nepacatoasa si cinstita daca se poate... din iubire de Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.12.2022 at 19:18:45.
Reply With Quote