View Single Post
  #16  
Vechi 14.02.2023, 00:05:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Din fericire nu prea se mai face scoala pe la noi, asa ca ne-am pastrat in buna masura inocenta. Suntem la fel de superstitiosi cum eram inainte, iar cei 16, 17, 18 ani de scoala nu ne-au zdruncinat credinta ca o cruciulita atarnata pe oglinda din fata parbrizului ne ajuta mai mult decat airbag-urile sau condusul preventiv.
În Coreea de Sud oamenii au și școală și o credință dusă la superstiție.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Nu numai ca scoala nu ne corupe pana la nivelul la care sa mai deschidem uneori si cate o carte, dar nici Biblia n-o mai deschidem pentru ca citim cu dificultate si doar cate o litera deodata. Dar aceasta nu e o problema, pentru ca nici teologii nu prea o pricep, altfel nu s-ar certa intre ei toata ziua. Macar daca am citi-o ca pe o carte normala, sa invatam ceva din ea, nu sa cautam in ea tot felul de prostii!
Unii nu mai văd să citească Biblia le trebuie cu scris mare, alții nu o au de unde să o cumpere, mă refer la cei care stau la sat și nu vin la oraș că nu au bani de ocazie, maxi taxi, nu găsești în fiecare pangar(magazin bisericesc) câte o biblie, pe net nu se descurcă să comande.

O biblie ortodoxă e minimum 60 de lei, cel puțin pe net nu am văzut mai ieftin, eu am o ediție mai veche, nu știu cât e în pangar, cred că e minim 90 de lei și trebuie să fie și Vechiul Testament, nu ajunge doar Noul, e clar că cel mai simplu să citească un om Biblia, ar fi să i-o dăruiască cineva și să poarte discuții la nivel de cultură generală nu de polemică prozelită (de tip neoprotestant) care obosește și dă dureri de cap.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Cat despre calugari! La ce bun sa faca facultatea de teologie? Ba chiar, ce sens are o asemenea facultate? Ce poti sa inveti acolo?
Facultatea de teologie ar fi un studiu sistematic al Scripturii și Învățăturii de credință, te poate învăța și să predici, plus să fixezi date, nu e total inutilă.
Problema e că unii au școală, dar n-au deloc trăire, dacă ai trăire dar n-ai școală nu e atât de primejdios.
Plus există risc de anturaje nefericite în facultate nu neapărat la secția de teologie, dar dacă se fumează, se vorbește despre curvie pe acolo pt un călugăr asta e mare sminteală.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Nu mai bine te apuci de lucruri mai serioase? De exemplu: agricultura, medicina, biologie moleculara, mecanica, matematica, arhitectura etc. Pe de alta parte, daca esti calugar, nu te poti apuca de biologie moleculara, ca n-ai ce face cu asa ceva in manastire. Deci mai bine te multumesti cu ceea ce stii, sperand ca realitatea concorda cu ceea ce stii tu.
La mănăstire se face agricultură intensiv, și în solarii, sere, ciupercărie și în câmp, cu tractor, unele mănăstiri se înțeleg cu sătenii și-și administrează la comun loturile, împart munca, accesează fonduri pe parcele mai mari.
Călugării care au stat în lume până spre 30 de ani au meserii și unii studii.

Mecanici sunt în mănăstiri, repară utilaje agricole și mașina mănăstirii cu care fac aprovizionarea, biologie moleculară știu medicii:

Doctorul de la Mânăstirea Turnu - Părintele ieromonah PAVEL MINCĂ: "Prorocirea părintelui Iustin Pârvu s-a împlinit"

Am profitat de momentul ăsta și mi-am luat inima-n dinți, îndrăznind să întreb și eu: «Sfinte părinte, credeți că în timpuri ca astea, mai e vremea de doctorate, de școli înalte?...». Atunci părintele Iustin s-a aplecat așa, înainte, a stat cam 10-15 secunde și, deodată, și-a ridicat spre mine ochii, atât de senini și de luminoși, o schimbare într-o clipă, încât m-am înfiorat. «Nu doctorate, doctorie! Doctorie!», a strigat. Nu-mi venea să cred ce aud. Nici prin cap nu-mi trecuse vreodată așa ceva, m-am speriat doar gândindu-mă ce-ar însemna pentru mine o nouă facultate pe care s-o fac «la zi», să trăiesc prin spitale, morgă, să fac disecții, să văd trupuri goale... Eram călugăr, fusesem făcut ieromonah de-un an, duhovnic, slujeam aproape zi de zi... Nu-mi plăcea viața de oraș, deși sunt născut bucureștean, din părinți intelectuali. Dar părintele Iustin mi-a prins capul în mâini, apoi mi-a pus o mână pe creștet și a spus: «Maica Domnului să te acopere și să te binecuvânteze să ajungi medic!». N-am avut ce face. Deși era Postul Mare, și slujeam zilnic în mânăstire, în nici 3 luni de zile am învățat pe de rost cărțile acelea stufoase, de chimie, fizică, anatomie. A fost un examen greu pentru mine, căci nici memorie bună n-am cred că din naștere. Dar am intrat. Ba chiar la «fără taxă». Nu știu, a fost ca o minune de la Dumnezeu. Șase ani de studiu, cinci de rezidențiat, acum doctoratul... Prorocirea părintelui Iustin s-a împlinit".


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Daca dispare populatia romaneasca de pe teritoriul Romaniei, locul ei va fi ocupat de alta populatie. Asa s-a intamplat intotdeauna in istorie. Si in general populatiile dispar, sau mai bine zis se schimba dupa o vreme. Ce popoare care au existat in urma cu 5000 de ani mai exista azi? Zero! Sumerienii? S-au dus. Vechii egipteni? S-au dus, intrucat cei de azi vorbesc araba si se inchina spre Mecca. Vechii locuitori ai spatiului carpato-danubiano-pontic? Nu mai exista, au fost inlocuiti de daci, apoi au fost romanizati, trecuti prin Evul Mediu cand au fost contaminati cu sange slav, cuman, maghiar, german, turc, grec etc.
Dacă dispare specificul populației sau se aglutinează în alte amestecări care o să-l dizolve sau o să-l supună la altă religie, principalii vinovați suntem noi care nu am votat să o luăm pe linia Poloniei cel puțin, dacă la Ungaria e discutabil.
Eu nu căci eu voi vota să o luăm pe linia conservatoare a Poloniei, dar poporul influențabil prin spaime colective e vinovat, deci și-a pecetluit cu mâna lui direcția.

Și Avram a făcut o alegere, Deuteronomul vorbește:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=17&cap=30

19. Ca martori înaintea voastră iau astăzi cerul și pământul: viață și moarte Zi-am pus eu astăzi înainte, și binecuvântare și blestem. Alege viața ca să trăiești tu și urmașii tăi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.02.2023 at 00:09:24.
Reply With Quote