View Single Post
  #11  
Vechi 25.03.2023, 10:18:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Pt mine subiectul deschis de Demetrius este foarte interesant dar, din păcate, nu cred ca veți avea parte de opinii foarte avizate pe aici. Poate demersuri de tip particular, precum cele întreprinse de Demetrius, ar avea mult mai multe șanse de a avea clarificări.
Eu am găsit ce am citat în cartea pe care o am acasă Învățătura de credință ortodoxă, adică aceasta https://cartibisericesti.ro/invatatu...tina-ortodoxa/,
Editura e EIBMBOR - Editura Institutului Biblic și de Misiune, al B.O.R. ce poate fi mai oficial de atât, acolo sunt reluate ce spune Ioan Damaschinul, Chiril al Ierusalimului și în ce operă, sunt multe note de subsol de unde e preluat un subiect, sunt vreo 500 de pagini cu totul fiecare cu notă de subsol de la vreun autor patristic.

Anul e 2015, deci cam cel mai nou catehism de pe piață.

O am de câțiva ani, eu nu-mi amintesc să fi costat 48 de lei, parcă era vreo 25-35 probabil când am luat-o era prețul mai mic la hârtie și tipăritură, după război tot ce venea din Ukr s-a scumpit adică și hârtia ca materie primă.
De aceea e bine să iei cărțile la timp la 2-3 luni de când apar, nota mea.
Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Oricum voi urmări cu mare interes discuția. Ați lua în considerare sa trimiteți un e-mail, de ex, cu întrebări pe aceasta problema către erudiți ortodocși precum preot Constantin Necula sau Arhidiacon Ioan Ica? Sunt oameni mai mult decât avizați în materie.
Cred că dacă mi-ar răspunde, m-ar trimite la citit, iar pr Necula e foarte aglomerat cu conferințele pre-pascale, în Postul Paștelui sunt cele mai multe conferințe, poate nici nu citesc mailurile oamenii sau au doar un mail de serviciu cu care comunică în Facultate, nici nu știu care e mailul lor.

Eu personal apreciez spiritul de a vorbi cu preoți, episcopi chestiuni esențiale cum a făcut Demetrius, problema B.O.R. e că nu a făcut catehism susținut lună de lună, măcar în 50% din Bisericile din orașe.

Dacă făcea catehism, măcar odată la 2 săptămâni, deci nu zilnic, săptămânal, nu în timpul zilelor lucrătoare când ar fi scuza că nu vine lume, poate apăreau și mai multe auxiliare didactice de studiu accesibile ca preț ca să ajute preoții și pe cei care predică cu binecuvântare în Biserici, și poate nu treceau atâția la neoprotestanți și nici nu era indiferentismul religios la cote mari sau ateismul nu era așa de virulent, era moderat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.03.2023 at 22:44:08.
Reply With Quote