View Single Post
  #2  
Vechi 17.04.2023, 01:01:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Buna seara si Sarbatori Fericite celor credinciosi!
Ateii ce sărbătoresc de Paște ?

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Vin catre Dumneavoastra cu rugamintea de a-mi spune daca exista vreo formalitate oficiala, din punctul de vedere al BOR, pentru a putea renunta la apartenenta la crestinism. Caci apartin oficial acestei religii, de vreme ce mi s-a emis un "Certificat de Botez".
Depinde în ce an te-ai botezat, eu nu am reușit să fac rost de vreun certificat de botez pt mine, mi s-a zis că trebuie să vin eu cu numele nașilor și al preotului care a botezat și bănuiesc că mi s-ar fi întocmit vreo foaie doveditoare cu vreo semnătură.

Poate generațiile care se botează acuma primesc și un certificat de botez, a fost brambureală mult timp pe partea asta, mă îndoiesc de faptul că există în toate bisericile registre cu cei botezați acolo.

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Consider ca botezul unui copil de doua luni, care, evident, nu poate lua decizii pentru sine insusi, este un abuz perpetrat asupra acestuia de parintii sai biologici, de parintii sai spirituali (asa-zisii "nasi") si de reprezentantii BOR si contravine articolului nr. 29 din Constitutia Romaniei (vezi mai jos).
=====
ARTICOLUL 29
(1) Libertatea gândirii și a opiniilor, precum și libertatea credințelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credință religioasă, contrare convingerilor sale.
=====
Abuz era dacă nu puteai să devii indiferent religios, sau ateu sau să schimbi confesiunea, ateul din start pierde dacă se bazează pe statul laic sau îl consideră Sacrosant, pentru că niciodată în România statul nu a ajutat cetățeanul ci l-a împliat, l-a alungat peste granițe, i-a luat doar taxe, l-a umilit la ghișee, în școli, l-a strivit prin calitatea proastă a lucrărilor de infrastructură.

Dacă e cum interpretezi tu abuz e și că-ți pun părinții un nume de botez și nu te lasă fără nume până la 16 ani să-ți alegi tu și că te dau la o anumită școală și nu la alta și că te nasc într-o țară și nu te nasc într-o alta unde ai fi vrut tu și că îți dau o limbă maternă și nu o alta, și că îți dau domiciuliul într-o localitate care poate e săracă și nu într-alta.

Deci mai ușor și cu statul laic care funcționează ca o cușcă de fier pentru oamenii liberi.

Statul nu e sfânt, nu-ți poartă de grijă, te poate arde oricând prin mecanisme de represiune, te poate ruina, degrada civic.

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
PS: nu v-as fi deranjat aici, insa nicun reprezentant al BOR nu a dorit sa raspunda solicitarii mele, iar cei ai Statului Roman nu au nici cea mai vaga idee in acest sens, cu toate ca inmormantarea laica este un drept consfintit prin lege.

Păi nu scriu oficiali bisericești aici, preotul nu-ți intră în casă dacă nu-l chemi, bună ziua poți să dai oricui e cuviincios în vorbă că nu te doare gura, nu văd cu ce te împiedici de un prezumtiv certificat de botez pe care nici nu l-ai văzut.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.04.2023 at 01:23:06.
Reply With Quote