View Single Post
  #7  
Vechi 14.05.2023, 22:00:03
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu citesc activenews de la referendumul pentru familie, (...)
Zicea cineva pe-aici că nu ar fi vorba despre nicio criză. Păi, îmi pare rău să îi transmit că eșecul referendumului pentru familie a fost unul absolut lamentabil pentru ierarhii din Sinodul BOR, și ei sînt principalii responsabili și vinovați pentru eșecul acelui referendum, iar dintre ei unii care au fost sau au vrut să pară până la un moment dat foarte vocali pe tematică, gen IPS Streza. Este clar că a fost o mare lașitate la mijloc, însă pentru acest eșec va trebui să plătească cineva inclusiv din zona ierarhiei, nu se poate arunca vina doar asupra poporului care e vai steaua lui.

Ierarhii puteau, aveau dreptul (și chiar obligația din punct de vedere moral) să dea dispoziții preoților cum să acționeze în teritoriu, în parohii, cum să își pregătească discursuri, predici etc, cum să viziteze familiile din parohii sau măcar grupuri mai largi de genul familiilor dintr-o scară de bloc, de pe o stradă cu case și așa mai departe. Faptul că n-au făcut așa ceva și au lăsat totul pe seama credincioșilor arată foarte clar o mare lașitate și o mare fugă de răspundere din partea ierarhilor BOR. Acum, dacă pentru unii ăstea nu sînt suficiente semne ale unei grave crize din BOR, chiar îmi pare rău, că am impresia că ei nu conștientizează prea bine realitatea în care trăim.
Reply With Quote