View Single Post
  #10  
Vechi 15.05.2023, 22:47:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Ierarhii puteau, aveau dreptul (și chiar obligația din punct de vedere moral) să dea dispoziții preoților cum să acționeze în teritoriu, în parohii, cum să își pregătească discursuri, predici etc, cum să viziteze familiile din parohii sau măcar grupuri mai largi de genul familiilor dintr-o scară de bloc, de pe o stradă cu case și așa mai departe. Faptul că n-au făcut așa ceva și au lăsat totul pe seama credincioșilor arată foarte clar o mare lașitate și o mare fugă de răspundere din partea ierarhilor BOR. Acum, dacă pentru unii ăstea nu sînt suficiente semne ale unei grave crize din BOR, chiar îmi pare rău, că am impresia că ei nu conștientizează prea bine realitatea în care trăim.
S-au trimis circulare de susținere a referendumului -care s-au citit în Biserică, eu țin minte clar situația fiindcă am semnat pt referendum când s-au strâns în Biserică semnături și apoi am fost la vot cu toți pe care i-am putut aduce din familie.

A fost un val nemaîntâlnit de ură atunci împotriva Cpf, de exemplu pe stradă voluntarii au fost atacați de fanatici progresiști, s-au tăiat corturile:

https://www.activenews.ro/stiri-soci...alizate-152917

În Iași, tinerii care împart pliante sau fluturași informativi sunt agresați în mod continuu. Astfel, din informațiile culese de la fața locului, la începutul săptămânii, un tânăr voluntar a fost lovit în Iulius Mall de un oponent al Referendumului.

Șansa băiatului a fost că alături de el se mai afla încă o persoană care a intervenit, astfel că agresorul s-a retras, nu înainte de a promite că se întoarce „să termine treaba”.

În cartierul Nicolina din Iași s-a petrecut un incident la fel grav: un cort al voluntarilor a fost vandalizat de către persoane necunoscute. Cortul a fost tăiat și inscripționat cu cuvinte obscene. Un alt cort a fost aproape dezmembrat.

În cartierul Oancea, un grup de persoane agresive i-a atacat pe voluntari, furându-le o parte dintre materialele informative.

În județul Vrancea, acolo unde președinta Biroului Electoral Județean este mama unei activiste LGBT, instituția a admis o contestație a liberalului Mihai Voicu prin care acesta cerea ca bannerele pro-Referendum să fie date jos de pe raza județului, invocându-se legea 208 privind...alegerile pentru Camera Deputaților și pentru Senat!


Plouă cu amenințări la adresa susținătorilor Referendumului: Sper să .... CpF acuză autoritățile că fac tot posibilul pentru boicotarea Referendumului
https://www.activenews.ro/stiri-soci...dumului-152875

Valul de represiune împotriva Referendumului se manifestă, din păcate și în rândul autorităților statului.

Astfel,la Brăila un echipaj de poliție a intervenit în curtea unei Biserici și a dat jos un banner, sancționându-l pe preotul paroh, a anunțat un comunicat al Coaliției pentru Familie.

_________

E clar că dacă nu vom distruge progresismul la vot, va fi greu pt Biserică, greu a fost și la referendum, eu am făcut greșala să cred că e de la sine înțeles pt creștini să meargă la vot, de aceea nu prea am postat pe forum.

Se pare că m-am înșelat atunci, dar nu voi mai face aceeași greșeală, nu voi lăsa ca prin absenteismul meu la vot să ajungă la putere oameni cu comportamentul celor care i-au scuipat pe voluntari și amenințat pe cei din comitetul Cpf.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.05.2023 at 22:59:52.
Reply With Quote