View Single Post
  #28  
Vechi 28.05.2023, 19:14:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Iarăși, lucrurile nu pot fi privite simplist și aruncată răspunderea și vina doar asupra oamenilor. Pentru că în toată perioada de după lovitura de stat și schimbările din și de după decembrie 1989, au existat foarte multe curente care au promovat și alimentat antiromânismul, ura de sine chiar a românilor, înstrăinarea față de valorile creștine și românești, și așa mai departe. Societatea este și a fost îmbolnăvită în mod sistematic și programat de către agenți, slugi sau servitori (unii chiar fără știință, fără neapărat o premeditare) ai neocolonialismului occidental și nu numai pe această mare filieră.
În primul rând că oamenii se hrănesc din bășcălizarea simbolurilor, pe canalul iumor cele mai vizionate sunt bășcăliile religioase, Dragoș Pătraru un alt flegmatic care strecoară dispreț are audiență și mulți alții Cronica Cârcotașilor, Vacanța Mare în anii 90 batjocoreau ideea de patriotism, pelerinajul la Sfânta Parascheva etc.

Când face Micutzu sau Bordea un moment umoristic cu BOR sunt cel puțin sute de mii de vizualizări, eu deduc că omul se complace în băltirea mediocră.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
La toată această politică sistematică de ură, de antiromânism, de descreștinare și deznaționalizare, de înstrăinare față de valorile tradiționale, nu au fost prea mulți care să răspundă, nici dintre factorii politici, în special dintre cei care au deținut puterea de decizie, nici dintre intelectuali, și nici măcar dintre conducătorii și intelectualii Bisericii. Deci conducerea BOR are o culpă foarte gravă din acest punct de vedere, chiar dacă unii au mai făcut anumite lucruri, pe lângă slujbele de la biserici.
Procentual vorbind puțini cercetează bisericile și mănăstirile, nu-i oprește nimeni ca în timpul comunismului, acum mulți au confortul mașinii personale, nu trebuie să stea după un tren care are 10 ore întârziere și în care miroase și e înghesuială, se pot deplasa în orice punct ortodox chiar și în alte țări ortodoxe.

Dacă eram o țară avansată în cunoaștere ortodoxă, după mănăstirile din Țară, le cunoșteam și pe acelea din Georgia, Macedonia de Nord și zone greu accesibile și nepopulare, despre care nici pe net nu găsești mare lucru.


Omul e liber să caute literatură de calitate, programe filmografice de calitate, parohii unde se face cateheză și unde se slujește și în timpul săptămânii.

Erau filme făcute de regizori români de tip Fals tratat de mântuire a sufletelor în care sala era aproape goală la lansarea de film-

Câți au fost la Între Chin și Amin făcut de un regizor aromân cu actori români, câți știu cine e preotul regizor Ciprian Mega stabilit la Oradea ?

Cum citesc eu sau altul, e la liber pt toată lumea să descopere.

Revista Familia Ortodoxă de pildă e aproape de faliment, sau abia supraviețuiește, deși acolo erau promovate tradiții, fotografie, satul românesc, mâncarea de calitate, sfaturi pt sănătate.
Alte reviste ale lui Răzvan Bucuroiu cred că s-au închis de pildă Lumea credinței, Lumea monahilor.

Nici editurile ortodoxe nu cred că o să mai reziste mult, poate doar una mare care monopolizează de tip librăria Sophia.

Dacă întrebi un om care merge la Biserică și e și creștin practicant s-ar putea să nici nu știe de librăria Sophia, Editura Bizantină, Deisis, Areopag, Egumenița, editura Institutului Biblic șamd.

Eu din ce știu ignoranța pe termen lung, zeci de ani nu are scuză, e posibil să-ți scape unele evenimente dar n-ai cum să nu auzi de nimic decât dacă nu te interesează.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.05.2023 at 20:03:20.
Reply With Quote