View Single Post
  #19  
Vechi 06.07.2023, 11:42:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.192
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ai zice ca numa baietii destepti din energie fura impreuna cu politrucii si bancherii aparati de statul politienesc justitiar securistoid privilegiat, insa iata ce am patit.
Acolo se fură miliarde.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Merg spre servici si mi-era foame si trec pe langa Croco si dau de doua fastfooduri micute unde manca toti batranii si saracii. Intru si zic sa-mi iau ceva mancare de post. Miera sete si de o ciorba. Aleg de acolo si comand, o ciorba de tarhon, un polonic de pireu si unul de spanac. Mi le pune in tava de plastic si apoi in punga si zice: 49 roni. Cand aud mi se ridica parul pe spate de spaima amestecata cu furie. Fac un calcul: doi cartofi fierti si zdrobiti, 2-3 frunze de spanac tocate si fierte, niste orez amestecat cu niste clise de porc si tarhon cu apa (n-am stiut ce contine ciorba, credeam ca-i de legume). Cat sa coste productia? Pai cartofii sun 6 lei kg. Mie mi-a pus cam 200g deci 1,5 ron. Cu fierberea si amestecul sa zic inca 0,5 ron. Spanacul e 10ron kg. 2-3 frunze sunt cam 1,5 ron. Cu fierberea si tocarea inca 0,5 ron. Supa de tarhon formata din 100g clisa afumata 30ron kg 3ron, orez si tarhon inca 2 ron. Deci facand totalul avem 2+2+5=9ron. Daca pui un adaus pentru profit de 10% cat ar fi normal ar rezulta ce am comandat =10 ron. M-au taxat cu 50 ron ca am platit si punga de unica folosinta. In concluzie din pix si-au marit profiturile cu 40 ron fata de 1 ron cat era firesc la ce am comandat. Asta inseamna ca au marit pretul de 5 ori ca sa-si mareasca profiturile de 40 de ori.
E pipărat prețul, din păcate Clujul și alte orașe la care li se face reclamă pt ca samsarii imobiliari să taxeze niște pușcării de apartamente la 70.000 de euro, stau prinse în povara faptului că domnle e oraș bine cotat deci și prețurile trebuie umflate chiar la chestii de necesitate, o masă caldă.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci cum sa ceri pe ceva ce costa 10 roni cu profit cu tot 50 ron?

Pai daca as manca zilnic la acel fastfood ordinar, m-ar costa 1500 ron pe luna o singura masa. Daca as manca ceva si dimineata si seara m-ar costa cam 3000 ron pe luna. Unde sunt restul cheltuielilor obligatorii, apa, gunoi, canal, lift, curent, fond de rulment, impozite si taxe locale pe casa si masina, benzina, asigurari, transport?....
Ai uitat de niște taxe.
1 Inspecție tehnică periodică - ITP la mașină.
2.Răspundere civilă auto - RCA falimente patronate tot de guvernul P$D, mai nou vor să bage și la trotinete electrice și biciclete electrice:Se schimbă legea RCA. Cei care circulă cu biciclete și trotinete electrice vor trebui să-și facă polițe de asigurare
3. Impozitul pe muncă - angajatorul tău plătește 41% la stat pe lângă ce îți dă ție în mână
4. Taxele pe canalizare, când plouă e tot vina ta de cetățean că plouă și plătești apă meteorică.
5. Taxele mărite pentru extinderea pe fonduri europene, se construiește ceva nou la care x% e din bani europeni, automat o condiție e să crească prețul la bilete dacă se schimbă niște linii de tramvai, prețul la metru cub de apă pt că se trage apă în județ la sate.

Unele proiecte europene sunt fără rost, că s-au mai făcut lucrări în ultimii 10-15 ani în aceleași locuri, doar ca să se umfle primarul cu rata de absorbție pe proiecte.

6. Rovinieta care va fi mai scumpă în funcție de distanță.

7. Taxa pentru cititoare de la distanță ale energiei termice, care vor fi obligatorii și întreținerea lor lunară va avea o taxă care va tot crește probabil.

Legea prin care contoarele inteligente pentru energie termică devin obligatorii, până pe 31 decembrie 2023, în imobilele de tip condominiu, promulgată

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Iata ca am ajuns ca sa nu-ti ajunga 5000 ron pe luna salar si cu ei iti asiguri doar minimul necesar, nu tu concedii, nu tu alte cumparaturi.
Dacă ai și copii și plătești meditații, after school, un sport, un instrument muzical, te-ai ars statul te bate ca pe hoții de cai.


Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
In conditile in care un salar sau o pensie este inte 1000-2500 ron, rezulta ca suntem exterminati!
Păi bătrânii din România încă au casele lor și nu plătesc chirie, dacă ar mai trebui să plătească și o chirie de 300 de euro la oraș, la revedere viață în orașe unde măcar ai acces rapid la spitale.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Cine stie deci ce nenorociri ne mai aduc si cei din AUR cu care voi vota, ca n-am cum sa nu votez cu ei sperand ca nu vor desavarsi si ei blestemul. Insa asa s-a intamplat mereu. Raul mai mic ales dupa ce a ajuns la putere a devenit brusc raul mai mare adeverind zicala ca raul mai mic e intotdeauna raul mai mare dupa formul pisicutza blanda zgariaza rau... fiindca n-are dresaj si joaca blandetea ca ipocritii, ca Zimbiliesecu mai draga animalule! Daca votezi cu astia care ne prigonsesc de 34 de ani stii ce o sa fie, stii ca rau mai mare nu poate sa fie decat cu ei la conducere. Cu AUR insa nu te astepti.
Ce poate fi mai rău de atât, trebuie să punem punct influenței austriecilor în economia României, nu suntem o rămășiță izolată a imperiului habsburgic, Austria nu reprezintă nimic nici militar, nu e o putere hegemonică, am adus-o noi în casă prin ticăloșia lui Năstase-Tăriceanu și alții care au nenorocit industria energetică a României.
Nici acum n-au plătit toate miliardele pt privatizarea PETROM și așa pe un tarif foarte mic raportat la valoarea lui.
Hidroelectrica nu trebuie vândută pe model Petrom că se alege praful de prețurile la electricitate.

Scumpești electricitatea, serele de legume se încălzesc și irigă cu electricitate, fabricile, magazinele, școlile, bibliotecile, spitalele, distrugi tot.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.07.2023 at 12:29:50.
Reply With Quote