View Single Post
  #48  
Vechi 19.07.2023, 00:44:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Asta nu știm noi ce nu se anulează sau ce se anulează, astea sînt socotelile lui Dumnezeu și nu ne băgăm noi în așa ceva.

Faptul că Necula s-a „băgat slugă” la Iohannis, și parțial și la FDGR, este o chestiune de mai mare amplitudine decât pare la prima vedere, pentru că unele fapte ale lui Iohannis sau care vizează FDGR prezintă niște aspecte ceva mai complicate și mai complexe decât pare la prima vedere, și anumite aspecte sau explicații deja le-am precizat în cadrul dezbaterii despre dezastrul fără precedent din Eparhia Sibiului.
Nu cred că e treaba părintelui Necula sau a IPS Streza sau Plămădeală să închidă școlile cu predare în limba jermană din Sibiu.
E responsabilitatea părinților unde-și înscriu copiii, ce religie fac, ei pot doar să atenționeze în predici.
De unde reiese că ÎPS Streza e de acord sau la curent cu tot ce declară pr Necula sau alt preot din eparhie, poate are sute în subordine.

Necula e doar un preot funcția de prodecan e trecătoare, faptul că noi vb despre el atâta îl face să pară nu știu cum, lui îi merge bine merci probabil că va continua să facă conferințe prin țară și cu 30 de oameni, nu-i pasă, îi place să facă călătorii misionare pe unde e invitat, nu se dă în lături că drumul e nașpa, că e caniculă pe tren șamd.

Nu a obligat Necula pe nimeni să-l asculte, nu s-a prezentat pe sine ca pe un deținător al adevărului unic, nu văd de ce irită așa rău de parcă ne-ar fura bani sau ne-ar impune taxe, ar fi enervant doar dacă ar fi impus cuiva peste voința lui.

Cei care nu-l plac nu au scuze, că mai sunt și alți preoți pe care îi pot lua model sau ca duhovnici.

Prea multe valuri și cu pr Necula dar și notorietatea lui ar intra ușor într-un con de umbră dacă nu s-ar mai vb atâta despre el.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.07.2023 at 00:47:23.
Reply With Quote