View Single Post
  #5  
Vechi 03.08.2023, 21:31:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Imperiul Bizantin a fost o perioada foarte fertila, complet de acord cu asta. Dar aproape de perfectiunea omeneasca nu cred c-a fost. Multi sfinti din acea perioada au devenit sfinti suferind. Din cate am vazut, era aceeasi rautate si rivalitate in politica ca in toate timpurile, si nu cred ca trebuie adulat prea tare. Si ca sa nu ma indepartez prea mult de subiect, cred ca exista din timpul "Renascentismului" o actiune de amploare pentru defaimarea perioadei bizantine, dar si ea cred ca e orchestrata si implinita de Satana, nu de vreun grup constient de sine.
Păi dacă nu s-ar fi distrus Imperiul Bizantin, nu s-ar mai fi dus est-europenii ca vitele în jug în Occident la munci de jos pe care nu vor ei să le facă.
Deci catolicii au avut bucuria să se distrugă imperiul Bizantin ca să preia ei bogăția culturală, moaște și odoare din zona ortodoxă și să le ducă în Veneția.

E adevărat că 50% sau mai mult din vina pt distrugerea Imperiului o au conducătorii ei care au administrat prost sau au adus străini de interesele imperiului în funcții cheie de unde au subminat economic.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.08.2023 at 23:14:20.
Reply With Quote