View Single Post
  #8  
Vechi 04.08.2023, 13:52:07
ALARIC ALARIC is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu marturisesc ca nu sunt convins de unghiul asta cu cititul. Ti s-a intamplat sa sugerezi vreunui prieten sa citeasca NT si sa-l fi ajutat sa scape de anumite blocaje? Pe de-o parte sunt sigur ca Dumnezeu lucreaza prin omul care citeste si incearca ca sa-l ajute sa inteleaga. Pe de alta parte, imi imaginez ca marea majoritate a crestinilor din toate timpurile nu au citit biblia, doar li s-a citit la biserica. Crezi ca e o solutie adaptata la timpurile noastre alfabetizate sau de ce ar fi acum asa important cand in trecut s-a putut fara?
Nu stiu cati mai citesc astazi Noul Testament. Raspunsul unei prietene: "Da, inteleg ca Biblia e o carte interesanta, mi-am propus sa o citesc candva..." Cand? Ar fi interesant de facut un mic studiu, sa intrebam 10 persoane la intamplare daca au citit Biblia. Multi din cei care mai sunt cat de cat interesati de religie prefera sa se uite la tot felul de materiale pe net, nefiltrate, in general alea spectaculoase cu marile conspiratii. La Biserica se duc si mai putini. Sunt discutii chiar sa se scoata si ora de religie din scoala, copiii vor ramane fara cunostintele de baza.
Cand zici de blocaje ma gandesc acum la Filip si famenul etiopian (Faptele Apostolilor). Cu certitudine astfel de fapte se intampla si acum. Depinde cum citim. Unii sunt atrasi ca un magnet de persoana Mantuitorului, de caracterul Sau si vor sa afle mai multe despre El, altii poate citesc din alte motive.
Reply With Quote