View Single Post
  #10  
Vechi 05.08.2023, 12:42:55
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 769
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Nu stiu cati mai citesc astazi Noul Testament. Raspunsul unei prietene: "Da, inteleg ca Biblia e o carte interesanta, mi-am propus sa o citesc candva..." Cand?
Nu stiu, poate cand o ajuta-o cineva mai direct nu doar cu sfaturi. Eu i-am citit unei prietene Evanghelia dupa Luca pe parcursul a mai multor zile cand cauta raspunsuri in religii. Din pacate n-am reusit nimic cu asta, doar i s-a parut ceva interesant. Filip cand talcuia famenului o facea prin Duhul Sfant, nu stiu cat ajuta citirea asta si cautarea in afara bisericii. Am mai auzit un prieten ca el citeste Dumnezeiasca Liturghie a Sfantului Ioan Gura de Aur pe internet in loc sa se duca duminica la biserica s-o traiasca. Intelectualizarea asta si obsesia cu cititul merge mana in mana cu secularizarea, asa mi se pare. Hristos e o Persoana, relatia e vie, nu avem nevoie de vicari pentru Iisus cum nu ar trebui sa avem nevoie de carti cat timp Biserica e vie si dornica inca sa propovaduiasca. Inca o data, nu zic ca nu sunt bune cartile si cititul, dar zic ca nu ar trebui vazute ca necesare sau esentiale pentru credinta daramite suficiente.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote